Sokak Hayvanları
Gazetemiz Yayın Kurulu Üyesi ve Yazarı Mustafa Mutlu Sokak Hayvanlarını Korumak İçin Yazdı
Tarih: 25.10.2018 13:47:14/ 1679okunma / 0yorum

Yaşam; canlıların doğada hayatlarını devam ettirmek olarak kabul edilir. Nerede yaşadıkları, nasıl yaşadıkları ve hayatlarını nasıl devam ettirdikleri konusuna da yaşam biçimi denir.

Doğadaki canlı hayatı; İnsanlar, hayvanlar ve bitkiler olarak üç ana gurupta ele alındığında doğanın sanıldığı gibi sadece insanlara ait olmadığını rahatça görebilmekteyiz. Hayvanlar da kendi aralarında ikiye ayrılır; yaban ve evcil. Yaban hayvanı insandan uzak, doğada kendi yaşam koşullarını benimsemiş ve doğa dengesi bakımından yaradan tarafından kendisine verilen görevini tamamlamak üzere yaşamını sürdürme çabasını gösterir. Kâinatta hiçbir varlık sebepsiz bulunmadığı tartışılamayacak kadar bir hakikat olduğu genel geçer olan kuraldır./resimler/2018-10/25/1352020147550.jpgDünya yaşam biçimlerini insanlar kendi düşünce ve ihtiyaçlarına göre etkilemiş ve bazı değişiklikleri bizzat kendisi yapmıştır. Odun ihtiyacı için ormanların yok olması, ekip-dikmek için doğanın olağan yapısında değişiklikler yaparak kendi arzu ve istekleri doğrultusunda doğaya yön vermiştir. Yaban hayatı doğal olarak olumsuz etkilemiştir, yaban hayvanları yaşam biçimlerini zorlamış ve bazı durumlarda imkânsızlıklar ortaya koya bilmiştir. İç içe giren insan-yaban hayatı birbirini tehdit eder bir duruma gelmiştir. Bu korku altında birbirini yok etmek kaçınılmaz bir durum olmuştur. İnsan için; kurt, domuz, ayı, tilki, çakal ve birçok yırtıcı kuş türü tehdit ve zarar veren olduğundan etkisiz hale getirilmesi gereken zararlılar olarak görülmektedir. Yabanlar açısından ise ya kendini korumak için insanın kendisine yada beslenmek için insanların besledikleri hayvanlara zarar verebilir durumu bir gerçektir.

Asıl konumuz; insanlığın evcilleştirdiği hayvanlar, insanlık doğada kendisine yakın gördüğü ve fayda sağlayacağını düşündüğü yaban hayvanlarından bazılarını evcilleştirmiş ve birlikte yaşama imkânı oluşturmuştur. At gibi hayvanların gücünden,inek,manda türü hayvanların etinden-sütünden; koyun-keçi türü hayvanların da etinden, sütünden ve yününden faydalanmak üzere evcilleştirmiştir. Köpek, kedi ve bazı kuşları da insan evcilleştirmiştir. Ancak insan evcilleştirdiği hayvanlardan menfaat sağlamadığı veya kendisinin artık menfaat beklemediği durumlarda hayvana zarar verir noktaya gelebilmektedir. Bu bazen eziyet, bazen de öldürmek olabilmektedir. Bazen de evcil olan hayvanların ahlak bozması veya türüne münhasır özelliklerinden dolayı insana zarar verebildiğini görebilmekteyiz. Evcilleştirilmiş ve terk edilmiş hayvanların vahşi doğa da yaşama kabiliyetlerini kaybettikleri için sokakta yaşamlarını devam ettirmek zorunda kalmaktadır. Buda insan için tehdit ve tehlike olabildiği gerçeği ile insanı karşı karşıya getirdiğini görüyoruz. Karşılıklı tehdit ve korku sonucu; sokak hayvanları ile insan arasında var olan dostluk ilişkisi düşmanlığa dönüştüğünü görüyoruz. İnsanlık dışı vahşete dönüşebilen insan tepkisi asla kabul edilemez bir durumdur. Aynı şekilde sokak hayvanlarının da insana zarar vermesi ciddi bir tehdit ve hatta tehlikedir./resimler/2018-10/25/1353397961989.jpgSon zamanlarda artan sokak hayvanları işkencesi vicdanların sızlamasına, tepkileri de beraberinde ortaya konmasına yol açtığı bir gerçek. Bunun doğal sonucu olarak da devlet kanun marifeti ile bu durumda tedbir almak üzere bazı çalışmalar içerisindedir. Ancak bu çalışmaları yaparken, kanun çıkarırken anlık tepkilerin etkisinde kalarak eksik ve yanlış bir iş yapmaması gerekir. Yaban Yaşam Düzenini baştan sona düzenleyen, hayvan haklarını insan hakları ile beraber eşit düşünüp kesin bir sonuç verecek kapsamlı bir düzenleme yapması gerekir. Sokak hayvanlarına insanlık dışı fiillerde bulunanlara kesinlikle ceza verilmelidir. Ancak bu hayvanları sokağa atan insanların da aynı cezaya muhatap olmaları sağlanmalıdır. Evcil hayvan besleyen kişilerin devletin yetkili mercilerince yerine getirmesi gereken kriterleri istenmeli ve evcil hayvan beslemenin mutlaka bir izne bağlı olması sağlanmalıdır. Evcil hayvanların istenmediği durumda ise ne yapılacağı da kesin kurallarla belirlenmelidir, keyfiyet ortadan kaldırılmalıdır. Sokak hayvanlarının barınmalarını, beslenmelerini ve sağlık hizmetlerinin yerine getirilmesini sağlamak amacıyla yetkili ve sorumlu kurumlar kesin tanımlanmalı ve bu görevi yerine getirmeleri için altyapısı oluşturulmalıdır.

Kâinatın yaratıcısı, mükemmel bir nizam yaratmıştır, doğa dediğimiz nimet herkese yeter, doğal nizamın kurallarını uygularsak hiçbir sorun kalmayacaktır.  
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Sokak Hayvanları
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İŞKUR´dan Bilgilendirme Semineri
İŞKUR´dan Bilgilendirme Semineri
İŞKUR Sürmene hizmet merkezi ile Çaykara Esnaf ve Sanatkârlar Odası tarafından organize edilen SGK ile İŞKUR teşvikleriyle ilgili işverenlere yönelik bilgilendirme toplantısı Çaykara´da yapıldı.
Çaykara Şehitlerini Kucakladı
Çaykara Şehitlerini Kucakladı
18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü 104. Yıl Etkinlikleri Çaykara İlçemizde gerçekleştirilen çeşitli Organizasyonlar ile devam ediyor.
Çaykara Çanakkale Şehitlerimizi Andı
Çaykara Çanakkale Şehitlerimizi Andı
Millet olarak tarihteki kahramanlık destanımızın en önemlilerinden bir tanesi olan 18 Mart Çanakkale Zaferi´nin 104. yıl dönümü Çaykara İlçemizde gerçekleştirilen çeşitli etkinlikler ile kutlandı.
Çaykara´da Farklı Bir Mekan "Patzi Restaurant"
Çaykara´da Farklı Bir Mekan "Patzi Restaurant"
Çaykara´lı İş Adamı İrfan Bayraktar tarafından açılan “Patzi Restaurant” 15 Mart 2019 tarihi itibarı ile Çaykara´lı Hemşerilerimize hizmet vermeye başladı
Çaykara Şehitlerini Mezarları Başında Anacak
Çaykara Şehitlerini Mezarları Başında Anacak
18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü dolayısı ile Çaykara İlçesinde bulunan Okullarımızda 18 Mart ile ilgili hazırlıklar devam ediyor.
Çaykara Akif´i Andı
Çaykara Akif´i Andı
İstiklal Marşımızın kabul edilişi ve İstiklal Marşı Yazarı Milli Şair Mehmet Akif Ersoy´u Anma Töreni Çaykara Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonunda gerçekleştirilen bir program ile anıldı.
Hayırlı Kandiller Çaykara
Hayırlı Kandiller Çaykara
Bu Akşam Tüm İslam Alemi Regaip Kandilini İdrak Etmenin Mutluluğunu Yaşıyor
Salih Çuman, Yenişehir mahalle Muhtar Adayı
Salih Çuman, Yenişehir mahalle Muhtar Adayı
Çaykaralı hemşehrimiz Salih Çuman, Kocaeli Yenişehir mahalle Muhtar adayı oldu.
Seyir Gecesinin Ardından
Seyir Gecesinin Ardından
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Seyir Gecesinin Ardından" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Günü Kurtarma Projeleriyle Turizm Olmaz!
Günü Kurtarma Projeleriyle Turizm Olmaz!
Anadolu Aslanları İş Adamları Derneğinin (ASKON) Trabzon Şube Başkanlığı, 2.Çalıştayını Uzungöl´de gerçekleştirdi.
Murat Şenoğlu Taşören Mahallesi Muhtar adayı
Murat Şenoğlu Taşören Mahallesi Muhtar adayı
31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerinde Çaykara Taşören Mahallesinden Murat Şenoğlu Muhtar adayı oldu.
Tekirdağ Valisi Yıldırım, Köknar Kâğıt Fabrikasını Ziyaret Etti
Tekirdağ Valisi Yıldırım, Köknar Kâğıt Fabrikasını Ziyaret Etti
Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Çaykaralı hemşerilerimizin sahibi olduğu ülkemizin en büyük Köknar Kâğıt Karton Sanayi Fabrikasını ziyaret etti.
Orman Mühendisleri Odasından Meslektaşlarına Destek Toplantısı
Orman Mühendisleri Odasından Meslektaşlarına Destek Toplantısı
Orman mühendisleri Odası Doğu Karadeniz Şubesi, 2019 Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlerde aday olacak oda üyesi meslektaşları onuruna yemek düzenledi.
EBS Uzungöl´de Buluştu
EBS Uzungöl´de Buluştu
Kısa Adı EBS olan Eğitimciler Birliği Sendikası Olağan Genel Kurul Toplantısı ve Çalıştayı Karadeniz Turizminin göz bebeği Uzungöl´de gerçekleştirildi.
Kayaoğlu Şekersu Muhtar Adayı
Kayaoğlu Şekersu Muhtar Adayı
.Çaykara İlçemizin İlçe Merkezine en uzak olan Mahallelerinden Şekersu Mahallesinde İsmail(Nuri) Kayaoğlu Muhtar Adayı olduğunu açıkladı.
Nihat Fındıkoğlu Muhtarlığa Tekrar Adayım!
Nihat Fındıkoğlu Muhtarlığa Tekrar Adayım!
İstanbul Gazıosmanpaşa-Fevzi Çakmak Mahallesinde Muhtar olan Çaykaralı hemşehrimiz Nihat Fındıkoğlu yeniden aday olduğunu açıkladı.
Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Bölgemizin Gururu Oldu
Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Bölgemizin Gururu Oldu
Türkiye´de kendi alanında 10 hastaneden biri olarak Çaykara´nın bir mahallesinde hizmet veren “Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi” yaptığı çalışmalarla bölgemizin gururu oldu.
Eski 3. Kolordu Komutanı Erdal Öztürk beraat etti
Eski 3. Kolordu Komutanı Erdal Öztürk beraat etti
15 Temmuz darbe girişiminin İstanbul´daki ana davasından dosyası ayrılan tutuksuz sanığı olan dönemin 3. Kolordu Komutanı hemşehrimiz Erdal Öztürk, üzerine atılı suçları işlemediği gerekçesiyle beraat etti
Devlet Yönetimindeki Bariz Yanlışlar
Devlet Yönetimindeki Bariz Yanlışlar
Çaykaralı Prof.Dr. Vehbi Yavuz´un kaleme aldığı “Devlet Yönetimindeki Bariz Yanlışlar” adlı makaleyi paylaşıyoruz.
Fatih İle Sümeyye İlk Adımı Attı
Fatih İle Sümeyye İlk Adımı Attı
Uzungöl´ün en sevilen isimlerinden Emekli Öğretmen Abdullah Danış´ın Polis Memuru olan Oğlu Fatih ile Uzungöl Esnaflarından Dursun Genel´in Üniversite Mezunu Dünyalar güzeli kızları Sümeyye Uzungöl´de gerçekleştirilen dillere destan bir tören ile nişanlandılar
Prof. Dr. İrfan Yazıcıoğlu Dekanlığa Atandı
Prof. Dr. İrfan Yazıcıoğlu Dekanlığa Atandı
Çaykaralı hemşehrimiz Prof.Dr. İrfan Yazıcıoğlu Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanlığına atandı.
Uzungöl´de Mehmet Keleş Muhtar Adayı
Uzungöl´de Mehmet Keleş Muhtar Adayı
Uzungöl´ün Genç İş Adamlarından Mehmet Keleş Sosyal paylaşım sitesinde gerçekleştirdiği bir açıklama ile Uzungöl Muhtarlığı için Aday olduğunu açıkladı.
Cemal Ağırman Muhtar Adaylığını Açıkladı
Cemal Ağırman Muhtar Adaylığını Açıkladı
Cemal Ağırman, yaptığı basın açıklamasında Çaykara-Taşkıran Mahallesi´nden muhtar adayı olduğunu açıkladı.
Bilecik Valisi Hemşehrimiz Bilal Şentürk, Görevine Başladı.
Bilecik Valisi Hemşehrimiz Bilal Şentürk, Görevine Başladı.
Cumhurbaşkanı kararnamesiyle 26 Aralıkta Bilecik Valiliğine atanan Çaykaralı Bilal Şentürk göreve başladı.
Övünmek Hakkımız..
Övünmek Hakkımız..
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" ÖVÜNMEK HAKKIMIZ " adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Ne Çok Şeyi Öğretti Geçen Yıllar.!
Ne Çok Şeyi Öğretti Geçen Yıllar.!
Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Çuman´ın kaleme aldığı “NE ÇOK ŞEYİ ÖĞRETTİ GEÇEN YILLAR” adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
2018 Ve Uzungöl
2018 Ve Uzungöl
Öğretmen Hilmi Kanık´ın Kaleme Aldığı 2018 ve Uzungöl Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi