Mehmet Hilmi Acar Milletvekili Aday Adayı
Bursa´da İkamet eden Hemşerilerimizden İş adamı Mehmet Hilmi Acar Ak Parti´den Bursa Milletvekilliği için Aday Adaylığı başvurusunda bulundu.
Tarih: 4.5.2018 10:26:06/ 4233okunma / 0yorum

24 Haziran 2018 Tarihinde gerçekleştirilecek olan 27.Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için Aday Adaylığı süreci devam ederken Çaykara´lı Hemşerilerimizden bir aday adaylığı haberi de Bursa´dan geldi.

Bursa´da İkamet eden Hemşerilerimizden İş adamı Mehmet Hilmi Acar Ak Parti´den Bursa Milletvekilliği için Aday Adaylığı başvurusunda bulundu.

/resimler/2018-5/4/1030546947191.jpg

Aldığı mükemmel aile eğitimi,İnsanlar arasındaki ilişkilerindeki üstün başarısı,Sosyal aktivitelerdeki mükemmel yöneticiliği, ve de Örnek bir insan oluşu ile Hem Çaykara´lı Hemşerilerimizin hem de Bursa´da yaşayan vatandaşlarımızın Örnek bir insan olarak tanımladıkları Hemşerimiz Mehmet Hilmi Acar´a  çıkmış olduğu bu güzel yolda bizler de Çaykara Gündem Ailesi olarak başarılar diliyoruz.

MEHMET HİLMİ ACAR´I TANIYALIM

Trabzon İli Çaykara İlçesi Uzungöl Eşrafından Büyük Din Alimi,Müderris,Emekli, İmam Hatip ve Bursa Fahri Vaizlerinden Merhum Salih Zeki Acar´ın 6. Çocuğu olarak 1969 yılında Erzincan İli Çayırlı İlçesi Harmantepe Köyünde doğmuştur.

Babasının memuriyeti sebebi ile 1974 Yılında Bursa´ya taşınmışlardır.İlkokulu Bursa Süleyman Çelebi İlkokulunda okumuştur.İlkokuldan sonra Bursa İsmail Hakkı Tekkesi Kur´an Kursunda 2 sene Hafızlık ve Temel Dini Bilgiler Eğitimi Almıştır.

/resimler/2018-5/4/1031267376960.jpg

Ardından Bursa Süleyman Çelebi Ortaokulu ve Bursa Demirtaşpaşa Endüstri Meslek Lisesi Motor Bölümünden Mezun olmuştur.

Üniversite Eğitimini Trakya Üniversitesi Çorlu Meslek Yüksek Okulu Motor Bölümünde tamamlayarak 1991 Yılında bu okuldan mezun olmuştur.

1991-1994 Yılları arasında kendisine ait firmada elektronik cihaz satış ve tamiri ile Ticaret hayatına başladı.Bu süre zarfında Özel Sürücü Kurslarında da Motor Sürücü Öğretmenliği yapmıştır.

1994 Yılında İnşaat sektörüne girerek bu sektörde Mimari uygulama ve peysaj alanında Türkiye genelinde ve Yurt dışında Kamuya ve Özel Sektöre ait saygın projelerde Çözüm Ortağı olarak çalışmıştır.

Bu kapsamda 1997 Yılından itibaren Başta Tunus olmak üzere sırayla Ürdün,Irak,Gana ve Nijerya´da çeşitli projelerde Yurt Dışı İnşaat faaliyetlerine devam etmiştir.

2007 Yılından bu yana Adalet ve Kalkınma Partisi Aktif Üyesi olan İş Adamı Mehmet Hilmi Acar,2002 Yılından beri de Ak Parti´nin gerçekleştirdiği çeşitli etkinlik ve organizasyonlarda da gönüllü olarak görev almıştır.

Bu kapsamda halen Bakanlık ve Milletvekilliği görevlerinde bulunan ve AK Parti Merkez Teşkilatı Üst görevlerini yürütmekte olan Siyaset Adamları ile fikir alışverişlerinde bulunmuştır ve de bu görüşmeler halen devam etmektedir.

MÜSİAD Bursa Üyeliği,Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Üyeliği,Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği Üyeliği ve Uzungöl Bursaa Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

Halen İnşaat Sektöründe faaliyet gösteren Şirketinde ilave olarak Medya ve Kamuoyu Araştırma alanlarında faaliyet gösteren Firmalar da bulunmaktadır

Evli ve 5 Çocuk babası olan İş Adamı Hemşerimiz Mehmet Hilmi Acar İngilizce,Almanca ve Arapça bilmektedir.

BİR TATLI ANI

Senelerdir Karınca kararınca bizler de Öğretmenlik Mesleğinin üzerimize yüklemiş olduğu Sosyal Sorumluluğun bir gereği olarak elimizden geldiği kadar Bölge Kültürümüze hizmet verme gayreti içerisindeyiz Sevgili Çaykara Gündem Dostları.

Hani sormuşlar ya Karınca´ya;

-Nereye gidiyorsun diye.

-Hacca gidiyorum demiş Karınca

Gülmüş herkes Karınca´nın bu haline

-Sen bu halinle nasıl Hacca gideceksin ki?Ömür boyu yürüsen gidemezsin

Gülmüş Karınca

-Gidemezsem bile o yolda ölürüm hiç olmazsa

Bizimki de o hesap işte.Kültürümüze hizmet yapmaya çalışıyoruz karınca kararınca

Yıl 2004…Uzungöl Dergisi çıkaracağız o yıllarda.Bir hevesliyiz ki sormayın gitsin.Uzungöl´ün yetiştirdiği en önemli İlim Adamlarımızdan Muhammet Gagoşim Efendi.

Şimdi gelin Öykümüzün devamını 5  Eylül 2015 tarihinde Merhum Salşh Zeki Acar hocamızın Vefatı sebebi ile Çaykara Gündem Gazetemizde yazmış olduğum Köşe yazımdan alıntı yaparak tamamlayalım.

BİR İLİM DERYASI SALİH ZEKİ ACAR

Şunu açık yüreklilik ile itiraf etmek istiyorum Sevgili Çaykara Gündem Dostları...Toplum olarak okumayan ve araştırmayan bir toplumuz.Bu konuda en başta kendimi suçluyorum.Sözüm ona senelerdir Uzungöl ve Bölge Kültürü için gecesine gündüzüne katmaya çalışan bir insanım.Ama sizlere Salih Hocam ile tanışmamı anlatırsam aslında denizde bir damla bile olamadığımı sizler de göreceksiniz.

/resimler/2018-5/4/1032000033932.jpg

Yıl 2004.Yani bundan 11 sene önce.Bizler Sevgili Fehmi Aygün ile sözüm ona Uzungöl ve Bölge Kültürüne katkıda bulunmak için bir Uzungöl Derrgisi çıkarmaya karar verdik.Sözüm ona diyorum Sevgili Dostlar çünkü bizler o derginin sadece 1. sayısını çıkarabildik.Ne yazık ki devamını getiremedik.Uzungöl´ün yetiştirdiği İlim Adamları ile ilgili bir çalışma yapalım istedik.İlim Adamı deyince doğal olarak Uzungöl´de karşımıza çıkan ilk isim Merhum Muhammet Gagoşim Efendi.

İyi de Muhammet Gagoşim Efendi ile ilgili elimizde hiç bir kaynak yok.Bizler ne yapalım diye düşünürken Bursa´da yaşayan Abimiz Sevgili Mehmet Aygün(Terzi)  ile karşılaştım.Ve derdimi Mehmet Amca ile paylaştım.Güldü Mehmet amca.Kaynak elimizin altında.Salih Hoca´yı arayacaksın.Ne yalan konuşayım Ben salih Zeki Acar Hocamızın ismi ile bu tarihte tanıştım.

/resimler/2018-5/4/1032283940735.jpg

Telefonunu aldım Salih Hocamın.Ve aradım.Bana öyle nazik davrandı ki anlatamam.Evladım dedi bana Salih Hocam.Şu an yayladayım.Ama söz.Bursa´ya indiğim an yazını yazıp yollayacağım.Aradan sadece 1 ay geçti.İnanın Ben Salih Hocamı bir daha aramadım.Baktım kendi el yazısı ile yazdığı mektubu bana yolladı Sevgili Hocamız.Ve de o mektubu noktasına virgülüne bile dokunmadan Sevgili Çaykara Gündem Dostları ile paylaşmak istiyorum.

MUHAMMET GAGOŞİM EFENDİ

18.Yüzyılın sonlarında vefat eden Hacı Muhammet Efendi son tahsilini Artaklı´nın Os köyünde doğup Bayburt´ta ölen Hacı Hasan Efendi´den tamamlayarak Uzungöl´e(Şerah) dönmüştür.Gagoşim Efendi İcazet alıp ayrılırken Os´lu Hoca ağlamış ve demiş ki;

"MUHAMMET EFENDİ İLİMİ KAREDİNİZ´E GETİRDİ ONUN İÇİN AĞLIYORUM"

Kısaca bu açıklamayı yaptıktan sonra Muhammet Gagoşim Efendi´nn hala çözülemeyen fetvaları şunlardır.

1-Bir yatakta doğum yapan iki kadın bir erkek bir kız çocuğu dünyaya getirdiler.Doğum anında yanlarında ebe gibi kimseler bulunmadığından kadınlar doğan çocukların hangisinin kimin çocuğu olduğu konusunda ihtilafa düştüler.Konu fetva olarak Hacı Gagoşim Efendi´den soruldu.Hoca Efendi Şöyle Fetva Verdi.

"Doğum yapan iki kadın,hacimleri aynı olan iki kaba ayrı ayrı sütlerini sağsınlar ve bu kapları hassas bir terazi ile tartsınlar.Sütü ağır gelen erkek çocuk anasıdır.Çünkü erkek sütü kız sütünden daha ağırdır"

2-Osmanlı Devlet Rüessasından bir zatın ikinci evliliğinden bir çocuğu doğuyor.Doğumdan sonra ise baba ölüyor.Ölen şahsın önceki hanımından olan çocukları , ikinci evliliğinden doğan çocuğa babalarının malından miras vermiyorlar ve diyorlar ki;

"Sen bizim kardeşimiz değilsin.Çünkü bizim babamız sen doğduğunda çok ihtiyardı" Bunun üzerine ikinci evlilikten doğan çocuk, diğerleri ile kardeş olduğunu ispatlamak için zamanın alimlerine müracaat eder.Çünkü o zamanda bu günkü gibi teknik ve imkanlar mevcut değildir.Neticede kendisini Gagoşim Efendi´ye gönderirler.Durumu dinleyen Hoca Efendi kendisine şu fetvayı verir;

"Git babanın kabrini aç ve kemiğinin üzerine parmağından kan akıt.Eğer parmağından akan kan babanın kemiğinin içine sızarsa sen o babanın çocuğusun.Yok eğer sızmazsa sen o babanın çocuğu değilsin"

3-Sadrazam Damatlardan birisi eşini üç dalak ile boşuyor ve sonradan pişman oluyor.

Tüm Osmanlı Alimlerini dolaşıp çare arıyor.Ancak hepsi olumsuz cevap veriyor.Gagoşim Efendi ise Arapça yazılmış MEŞİHAT fetvasını yanlış buluyor.Fetvadaki bir VAV Harfinin HALİYE yani HAL olarak okunmayıp ATİFE yani BAĞLAÇ olarak okunmasında MEŞİHAT makamı yanlış yaptı diyerek fetvayı bozdu.Bunu haber alan Osmanlı MEŞİHATI Gagoşim Efendi´yi suçlu olarak İstanbul´a çağırdılar.Şerahlılar Hoca Efendi´yi İstanbul´da idam edecekler diyorlardı.Yüksek Din Kurulu Hoca Efendi´yi sorguya çekerek "Sen ne cür´etle Meşihatın fetvasını bozarsın" dediler.Hoca Efendi şöyle cevap verdi;

 "Fetvayı ben bozmadım.Fıkıh kitapları bozmuş.Falanca kitabı getirin dedi.Kitabı getirip okudular.İbaredeki Hal VAV´ını bağlaç VAV şeklinde okudukları için yanlış mana verdikleri anlaşıldı.

Osmanlı Yüksek Din Kurulu Hoca Efendi´ye Yüksek Alim Kıyafeti vererek Taltif ettiler ve yüksek Din Kurulunda kalmasını teklif ettiler.Kabul etmedi ve Şerah´a dönerek ders okutmaya devam etti.Çevreyi aydınlatacak alimler yetiştirdi.Yüksek talebelerinden olan Hacı Zilik Efendi Trabzon havalisinde talebe yetiştiren talebelerindendir.Allah Rahmet Eylesin.Amin...

Öteden beri Şerah´ta yüksek derecede din alimleri yetişti.Mesela Trabzon Müftülüğü,Gümüşhane Müftülüğü yapan yüksek din alimlerimizin olduğu bilinen bir gerçektir.Üzülerek söylemem gerekir ki böyle ufku geniş alimlerimiz yok  denecek kadar azaldı ya da halkımız tarafından değerlendirmeye tabi tutulmadı.

En büyük eksiğimiz mevcut değerlerimize iltifat göstermememizdir.Çünkü değerli hizmetler iltifata tabidir.

Uzungöl adına dergi,broşür ve tanıtım faaliyetlerinizi tebrik eder,devamını gönülden dilerim.

Derginin devamını getiremediğimiz için en başta Sevgili  Hocamdan özür diklemek istiyorum.Ve Sevgili Hocamın yine aynı mektupta gönderdiği şiiri de Siz Sevgili Çaykara Gündem Dostları ile paylaşmak istiyorum.

Uzungöl,şerah gönülde ferah

Tabii güzel etti yaratan Allah

Tanıt beldemizi olmasın günah

Tanıma,tanıtma dinin emridir

 

Ufku geniş kültürlü çıksın meydana

Rahmet olsun deriz,doğuran ana

Kültürlü insan değer bir cana

Alimler çoğalsa cahalet erir.

 

Bilgili insanlar çıksın ileri

Cahil insanların var mı değeri.

 Öne geçmesin cahil serseri

Cahillik topluma ne fayda verir.

 

"MEGO"lar geçti sosyal hayatta

Duman Oğlu geldi peşinden hatta

Namu şöhret yaptılar çevrede Of´ta

Böylesi tarih yapar,kendi nam verir.

 

Çalış bölgeye,şöhrete değil

Kibir rüşvete,eyleme değil.

Kibrin öncüsü ilk Ebu Cehil

Doğru çalışan değer gösterir.

 

Beldeler halkı ile değer kazanır.

Yüksek şahsiyetler meydanı alır.

Şahsiyetsiz kişiden Millet usanır.

Halkın içine velvele verir.

 

Salih gel uzatma kısa kes sözü.

Katkı yap beldene yücelsin özü.

Kötü  davranan görmez gün yüzü

Yüksek Şahsiyete Tarih Şan verir.

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Mehmet Hilmi Acar Milletvekili Adayı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Nurhayat Zaim Arhavi´de Başkan Adayı
Nurhayat Zaim Arhavi´de Başkan Adayı
Bölgemizin Eğitim alanında yetiştirdiği en önemli değerlerden İnşaat Yüksek Mühendisi Nurhayat Zaim Artvin İli Arhavi Belediye Başkanlığı için AK PARTİ´den Aday Adaylığı Başvurusu gerçekleştirdi
Refik Korkmaz Çaykara MHP Belediye Başkan Adayı
Refik Korkmaz Çaykara MHP Belediye Başkan Adayı
31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde Çaykara MHP Belediye Başkan adayı Refik Korkmaz oldu.
Doğduğum Topraklara Hizmete Geldim
Doğduğum Topraklara Hizmete Geldim
AK Parti Trabzon Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı hemşehrimiz Murat Zorluoğlu Trabzon´a geldi.
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı, Vali Murat Zorluoğlu Oldu!
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı, Vali Murat Zorluoğlu Oldu!
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı Çaykaralı hemşehrimiz Van Valisi Murat Zorluoğlu oldu.
İYİ Parti´nin Trabzon Büyükşehir adayı Atakan Aksoy oldu!
İYİ Parti´nin Trabzon Büyükşehir adayı Atakan Aksoy oldu!
İYİ Parti Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak Prof. Dr. Atakan Aksoy´u açıkladı.
Vali Zorluoğlu Trabzon Büyükşehir Adayı mi?
Vali Zorluoğlu Trabzon Büyükşehir Adayı mi?
31 Mart 2019´da gerçekleştirilecek olan yerel seçimlerde Trabzon Büyükşehir adayı Çaykaralı hemşehrimiz Van Valisi Murat Zorluoğlu gösterileceği iddia edildi.
İbrahim Ethem Aslanoğlu, Aday Adaylığını Açıkladı
İbrahim Ethem Aslanoğlu, Aday Adaylığını Açıkladı
İbrahim Ethem Aslanoğlu Mart 2019´da yapılacak yerel seçimlerde Çaykara Belediye Başkanlığı için aday adayı olduğunu duyurdu.
Köseoğlu "Ben de Varım" Dedi
Köseoğlu "Ben de Varım" Dedi
AK Parti Trabzon eski milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday adayı olduğunu açıkladı.
İbrahim Çelebi Çaykara İçin Bende Varım Dedi
İbrahim Çelebi Çaykara İçin Bende Varım Dedi
Trabzon Belediyesi İcra Takip Şube müdürü İbrahim Çelebi, AK Parti Çaykara Belediye Başkanlığı için aday adayı olduğunu açıkladı.
Çaykara Belediye Başkanlığına Kadın Aday Adayı
Çaykara Belediye Başkanlığına Kadın Aday Adayı
31 Mart 2019´da yapılacak olan Yerel Seçimleri öncesinde Çaykara Belediye Başkanlığı için ilk kadın aday adayı Betül Çakır oldu.
Eski Belediye Başkanı Gedikoğlu, Aday Adayı Oldu
Eski Belediye Başkanı Gedikoğlu, Aday Adayı Oldu
TİSKİ Yönetim Kurulu üyesi, eski Çaykara Belediye Başkanı Namık Kemal Gedikoğlu AK Partiden aday adayı oldu.
Yıldırımhan, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Oldu
Yıldırımhan, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Oldu
Çaykaralı Hemşerimiz Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mazhar Yıldırımhan, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adaylığı başvurusunu yaptı.
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığına Adaylığını Açıkladı
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığına Adaylığını Açıkladı
Çaykaralı İşadamı Türgay Gümüş AK Parti´den Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylığını açıkladı.
Çevik, Belediye Başkanlığına Aday
Çevik, Belediye Başkanlığına Aday
5 Kasım tarihinde aday adaylık süreci başlayan AK Parti´de aday adayları yavaş yavaş netleşirken, eğitimci Mehmet Çevik Çaykara Belediye Başkanlığına aday adaylığını açıkladı.
Çaykara İYİ Partide Mehmet Nuri Okur Dönemi
Çaykara İYİ Partide Mehmet Nuri Okur Dönemi
Çaykara İYİ Parti 1.Olağan kongresi yapıldı. Başkanlığa Mehmet Nuri Okur seçildi.
Çaykara´dan Yeni Kabineye İlk Ziyaret
Çaykara´dan Yeni Kabineye İlk Ziyaret
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın Başkanlığında Ülkemizin Başkanlık Sistemine geçmesinin ardından Yeni Oluşturulan Bakanlar Kurulu Yeni Görevlerine geçtiğimiz Hafta Başlarken Çiçeği Burnunda Bakanlarımıza ilk Hayırlı Olsun Ziyaretlerinden bir tanesi Çaykara İlçemizden geldi.
İYİ Parti İftarda Buluştu
İYİ Parti İftarda Buluştu
Dernekpazarı İYİ Parti teşkilatının verdiği iftar yemeğinde partililer buluştu.
Aziz Kır Adaylığını Açıkladı
Aziz Kır Adaylığını Açıkladı
Soma´da İkamet Eden Çaykara´lı İş Adamı Hemşerimiz Aziz Kır Milletvekili Aday Adaylığı İçin Başvuru Yaptı.
Fatih Kaya MHP´den Milletvekili Aday Adayı Oldu
Fatih Kaya MHP´den Milletvekili Aday Adayı Oldu
Kartal Trabzonlular Derneği ve aynı zamanda Pendik Trabzonlular Derneği Başkan Yardımcısı Çaykaralı Hemşerimiz Fatih Kaya MHP ‘den Milletvekili Aday Adayı olduğunu açıkladı.
Çaykara AK Partiden Ataköy Devlet Hastanesine Ziyaret
Çaykara AK Partiden Ataköy Devlet Hastanesine Ziyaret
Ak Parti Çaykara İlçe Başkanlığı tarafından Ataköy Devlet Hastanesine bir nezaket ziyareti gerçekleştirildi.
İbrahim Akın´a Önemli Görev!
İbrahim Akın´a Önemli Görev!
Trabzon Dernekleri Federasyonu Genel sekreteri Çaykaralı İbrahim Akın´a önemli görev verildi.
Trabzon´da Çaykara´nın İki Güneşi
Trabzon´da Çaykara´nın İki Güneşi
İlçemiz Elmalı Mahallesinden Hamit Bektaş ve Muzaffer Mutlu Trabzon´da Ak Parti İl Ve İlçe Yönetimlerinde Görev Aldılar
AK Parti İl Kongresi Pazar Günü Yapılıyor
AK Parti İl Kongresi Pazar Günü Yapılıyor
25 Mart 2018 Tarihinde Trabzon Hayri Gür Kapalı Spor Salonunda Gerçekleştirilecek Olan Ak Parti Trabzon 6. Olağan İl Kongresine Çaykara Halkı Büyük İlgi Gösteriyor
Çaykara´ya Sahip Çıkacağız!
Çaykara´ya Sahip Çıkacağız!
İyi Parti Çaykara İlçe Başkan Vekili Süleyman Selçuk,” geçmişte farklı siyasi partilerde bulunan arkadaşlarımızla birlikte, siyasete yeni başlayan kurucu üyelerimizle, huzurlu ve mutlu bir Türkiye için birlik ve beraberlik içinde sorumluluk yüklendik. Ülkemiz ve Çaykara için güçlenerek mutlu ve güçlü insanların yaşadığı bir Türkiye olacağız,” dedi.
Çaykara Kadın Kollarında Büşra Yıldız Dönemi
Çaykara Kadın Kollarında Büşra Yıldız Dönemi
Ak Parti Çaykara 5. Olağan Genel Kurulunda Büşra Yıldız Başkanlığa Seçildi
MHP İlçe Yönetiminden Kaymakam Ayrancı´ya Ziyaret
MHP İlçe Yönetiminden Kaymakam Ayrancı´ya Ziyaret
Göreve Yeni Başlayan MHP Çaykara İlçe Teşkilatı Çaykara Kaymakamı İhsan Ayrancı´yı Makamında Ziyaret Etti.
Çaykara´da İYİ Parti´de Kofoğlu Dönemi Başladı
Çaykara´da İYİ Parti´de Kofoğlu Dönemi Başladı
İYİ PARTİ, Çaykara İlçe başkanlığına atanan Aydın Kofoğlu göreve başladı.
SAYFA EDİTÖRÜ

Bugün
10 °C
Salı
10 °C
Çarşamba
10 °C
Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi