Forodigo Uzungöl´de Yaşayacak
Yaklaşık 4 senedir Çaykara İlçemizde Yürütülmekte Olan Çaykara´da Forodigo´nun Doğuşu Projesi Kapsamında Uzungöl´de Forodigo Kursu Stantının Açılış Töreni Uzungöl Şehit Mehmet Aygün Ortaokulu Bahçesinde gerçekleştirilen Tören ile açıldı.
Tarih: 27.7.2018 13:36:27/ 2292okunma / 0yorum

Yaklaşık 4 senedir Çaykara İlçemizde Yürütülmekte Olan Çaykara´da Forodigo´nun Doğuşu Projesi Kapsamında Uzungöl´de Forodigo Kursu Stantının Açılış Töreni Uzungöl Şehit Mehmet Aygün Ortaokulu Bahçesinde gerçekleştirilen Tören ile açıldı.

27 Temmuz Perşembe Günü gerçekleştirilen Açılış Törenine Çaykara Kaymakamı İhsan Ayrancı,Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok,İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Çamurali,Çaykara Halk Eğitim Merkezi Müdürü Numan Tuncer,Uzungöl Muhtarı Mustafa Tahan,Uzungöl Şehit Mehmet Aygün İmam Hatip Ortaokulu Okul Aile Birliği Başkanı Mehmet Keleş,Uzungöl Hediyelik Eşya Derneği Başkanı Mehmet Öztürk ile kalabalık bir halk topluluğu katıldı.

/resimler/2018-7/27/1342446489707.jpg

FOLKLOR EKİBİNDEN MUHTEŞEM AÇILIŞ

Çaykara´da Forodigo´nun Doğuşu Uzungöl Stantının açılış Töreni Muhteşem bir Halk Oyunları Gösterisi ile başladı.

Çaykara Halk Eğitim Merkezi tarafından gerçekleştirilen Organizasyon Kapsamında Profesyonel Folklor Öğretmeni Erhan Karadeniz tarafından hazırlanan Çaykara Şehit Ahmet Çamur Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri hazırladıkları muhteşem Halk Oyunları gösterisi ile adeta göz kamaştırdılar.

Uzungöl´ü ziyarete gelen turistlerin büyük bir ilgi gösterdikleri Halkoyunları gösterisi vatandaşlar tarafından alkışlar eşliğinde izlendi.

KAYMAKAM AYRANCI-FORODİGO BİR YAŞAM BİÇİMİ

Çaykara İlçemizde Forodigo kavramının çok büyük bir öneme sahip olduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan Çaykara Kaymakamı İhsan Ayrancı yok olmaya yüz tutmuş olan bu önemli değerin yaşatılması anlamında yoğun gayret gösteren Başta Çaykara Belediye Başkanımız Sayın Hanefi Tok olmak üzere emeği geçen herkese Çaykara İlçesi adına teşekkür etti.

/resimler/2018-7/27/1343555241134.jpg

Forodigo Kültürünün Çaykara İlçemizde sadece Bir Giysi, Sanatı olmadığını insanlarımız için bir yaşam şekli olduğunu ifade eden Çaykara Kaymakamı İhsan Ayrancı Uzungöl´de açmış oldukları Forodigo Stantı ile Çaykara Kültürümüzü tüm Dünyaya açtıklarını ve bu şekilde Çaykara isminin Tüm Dünyada Marka Değeri haline gelmesini sağülamaya çalışacaklarını sözlerine ekledi.

BAŞKAN TOK-BU KÜLTÜR ÇAYKARA İLE ÖZDEŞLEŞECEK

Foridigo Kültürünün Çaykara Halkımızın yaşam şekli ve kültürünün en önemli temel yapı taşı olduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan Çaykara Kaymakamı İhsan Ayrancı bu kültürün mutlaka geçmişten geleceğe taşınması gerektiğini bu konuda herkesin elini taşın altına sokması gerektiğini ifade etti.

/resimler/2018-7/27/1344562117441.jpg

Proje Koordinasyon Ekibi olarak Geçmişte Çaykara İlçemizde çok yaygın olan günümüzde ise unutulmaya yüz tutmuş Forodigo Kültürünü yeniden hayata geçirme çabası ile yola çıktıklarını ifade eden Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok  hem Çaykara Halk Eğitim Merkezi hem Kurs Öğretmenimiz hem de Kursiyerlerimizin yoğun çabaları neticesinde  Çaykara Kültürünü yaşatma anlamında çok önemli bir mesafe aldıklarını ifade etti.

Uzungöl´de Açtrıkları Forodigonun Doğuşu Stantımız ile Çaykara İlçemizin Forodigo Kültürünü Dünya ile buluşturmanın mutluluğunu yaşayacaklarını ifade eden Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok Uzungöl´ü ziyaret eden tüm Hemşerilerimizi bu mükemmel Stantımızı ziyaret etmeye davet etti.

YAZ SEZONU BOYUNCA AÇIK

Uzungöl Forodigonun Doğuşu Stantı Uzungöl Şehit Mehmet Aygün İmam Hatip Ortaokulu Bahçesinde Yaz Boyunca misafirlerimizin beğenisine sunulacak.

KURDELEYİ KAYMAKAM AYRANCI VE BAŞKAN TOK KESTİ

Çaykara´da Forodigonun Doğuşu Açılış Stantı Kurdelesi Çaykara Kaymakamı İhsan Ayrancı,Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok ,Uzungöl Muhtarı Mustafa Tahan ve Okul Aile Birliği Başkanı Mehmet Keleş tarafından kesildi.

Protokol Üyeleri tarafından daha sonra Kursiyer Kadınlarımız tarafından büyük bir özveri ve emek harcanarak üretilen el emeği göz nuru ürünler tek tek incelendi.

VATANDAŞLARDAN YOĞUN İLGİ

Uzungöl´ü ziyaret eden onbinlerce vatandaş Çaykara´da Forodigonun Doğuşu Stantına çok büyük bir ilgi gösterdiler.Özellikl e Stant yerine getirilen Dokuma Makineleri ile kanınlarımız tarafından dokunan ürünlere büyük ilgi gösteren misafirler gönüllerince alış veri yapmayı da ihmal etmediler.

FORODİGOYU TANIYALIM

Foresiya Çaykara İlçemizde giysiye verilen genel bir isimdir.Geçmişte ekonomik imkanları yeterli olmayan ve pazardan istediği giysiyi almakta güçlük çeken Çaykara İnsanı çözümü kendi içeri,sinde bulmuştur.

Kendi El emeği ile insanlarımız çok uzun seneler kendi kıyafetlerini kendileri dikmişlerdir.Ayaklarına giydikleri çarıklarından tutun da kazağına,çorabına,gömleğine kadar bir çok giysiyi kendi elleri ile dokumuşlar bunu hem kendi ihtiyaçları için değerlendirmişler hem de Hem Hadi Pazarında hem de Çaykara Pazarında çok uzun seneler bu ürünleri pazarlamışlardır.

Ancak üzülerek ifade etmek isteriz ki Teknolojinin baş döndüren hızlı gelişmesi Tüm Ülkemizde olduğu gibi Çaykara İlçemizde de insanlarımızı hazır giysi kullanmaya yönlendirmiş bu yüzden de Forodigo Çaykara İlçemiz için Tarih olma aşamasına gelmişti.

ÇAYKARA´DA FORODİGONUN DOĞUŞ ÖYKÜSÜ

Bundan 3.5 Sene önce Çaykara Belediye Başkanımız Sayın Hanefi Tok´un Başkanlığında Çaykara İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Çaykara Halk Eğitim Merkezinin Ortak Organizasyonu ile Forodigo Kursunun açılması kararlaştırıldı.

İlk aşamada yer temini gerçekleştirildi ve Çaykara Halk Eğitim Merkezi tarafından  Belediye Başkanımız Hanefi Tok´un katkıları ile Çeşitli Dokuma Makineleri temin edildi.

/resimler/2018-7/27/1345521180848.jpg

Sırada Kurs Öğretmenini bulmak vardı.Tekstil Öğretmenimiz Veysel Somuncu Çaykara İlçemiz için elini taşın altına sokarak İlçemiz adına gerçekten de çok önemli bir Kültür Hizmeti sundu.

Çaykara Kültürü için Gecesini gündüzüne katan Kursiyer Bayanlarımız ile birlikte  yoğun bir emek ve çalışma temposu içerisinde ÇaykaraKültürümüzü yaşatmaya çalışan Veysel Öğretmenimize tüm Çaykara Halkı adına teşekkür etmeyi bir görev kabul ediyoruz.

Ve Projenin en önemli kısmı…Kursiyer Bayanlarımız…Çaykara İlçemizin değişik Mahallelerinden gelen fedakar,cefakar Kursiyer Bayanlarımız…Hiçbir zaman kendi şahsi menfaatlerini ya da ekonomik getiri hevesinin peşinde olmayan sadece Çaykara İlçemize Kültürel anlamda hizmet sunabilmek için yoğun bir tempo içerisinde enerji harcayan emektar eller…

Evet Çaykara onlara çok şey borçlu…Bu Projenin yaşamasını sağlayan…Başta Kaymakamımıza,Belediye Başkanımıza,İlçe Milli Eğitim Müdürümüze,Halk Eğitim Merkezi Müdürümüze…Kurs Öğretmenimize ve Kursiyerlerimize…

Çaykara Sizlere çok şey borçlu…Günün birinde Forodigo´yu bir Dünya Markası haline getirebilirsek eğer o zaman sizler için büyük bir onur ve gurur ile şu başlığı atacağız…

YOK OLMAYA YÜZ TUTMUŞ BİR KÜLTÜRÜ DÜNYA MARKASI YAPTILAR…

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Forodigo Uzungöl Yaşayacak
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Murat Şenoğlu Taşören Mahallesi Muhtar adayı
Murat Şenoğlu Taşören Mahallesi Muhtar adayı
31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerinde Çaykara Taşören Mahallesinden Murat Şenoğlu Muhtar adayı oldu.
Tekirdağ Valisi Yıldırım, Köknar Kâğıt Fabrikasını Ziyaret Etti
Tekirdağ Valisi Yıldırım, Köknar Kâğıt Fabrikasını Ziyaret Etti
Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Çaykaralı hemşerilerimizin sahibi olduğu ülkemizin en büyük Köknar Kâğıt Karton Sanayi Fabrikasını ziyaret etti.
Orman Mühendisleri Odasından Meslektaşlarına Destek Toplantısı
Orman Mühendisleri Odasından Meslektaşlarına Destek Toplantısı
Orman mühendisleri Odası Doğu Karadeniz Şubesi, 2019 Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlerde aday olacak oda üyesi meslektaşları onuruna yemek düzenledi.
EBS Uzungöl´de Buluştu
EBS Uzungöl´de Buluştu
Kısa Adı EBS olan Eğitimciler Birliği Sendikası Olağan Genel Kurul Toplantısı ve Çalıştayı Karadeniz Turizminin göz bebeği Uzungöl´de gerçekleştirildi.
Kayaoğlu Şekersu Muhtar Adayı
Kayaoğlu Şekersu Muhtar Adayı
.Çaykara İlçemizin İlçe Merkezine en uzak olan Mahallelerinden Şekersu Mahallesinde İsmail(Nuri) Kayaoğlu Muhtar Adayı olduğunu açıkladı.
Nihat Fındıkoğlu Muhtarlığa Tekrar Adayım!
Nihat Fındıkoğlu Muhtarlığa Tekrar Adayım!
İstanbul Gazıosmanpaşa-Fevzi Çakmak Mahallesinde Muhtar olan Çaykaralı hemşehrimiz Nihat Fındıkoğlu yeniden aday olduğunu açıkladı.
Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Bölgemizin Gururu Oldu
Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Bölgemizin Gururu Oldu
Türkiye´de kendi alanında 10 hastaneden biri olarak Çaykara´nın bir mahallesinde hizmet veren “Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi” yaptığı çalışmalarla bölgemizin gururu oldu.
Eski 3. Kolordu Komutanı Erdal Öztürk beraat etti
Eski 3. Kolordu Komutanı Erdal Öztürk beraat etti
15 Temmuz darbe girişiminin İstanbul´daki ana davasından dosyası ayrılan tutuksuz sanığı olan dönemin 3. Kolordu Komutanı hemşehrimiz Erdal Öztürk, üzerine atılı suçları işlemediği gerekçesiyle beraat etti
Devlet Yönetimindeki Bariz Yanlışlar
Devlet Yönetimindeki Bariz Yanlışlar
Çaykaralı Prof.Dr. Vehbi Yavuz´un kaleme aldığı “Devlet Yönetimindeki Bariz Yanlışlar” adlı makaleyi paylaşıyoruz.
Fatih İle Sümeyye İlk Adımı Attı
Fatih İle Sümeyye İlk Adımı Attı
Uzungöl´ün en sevilen isimlerinden Emekli Öğretmen Abdullah Danış´ın Polis Memuru olan Oğlu Fatih ile Uzungöl Esnaflarından Dursun Genel´in Üniversite Mezunu Dünyalar güzeli kızları Sümeyye Uzungöl´de gerçekleştirilen dillere destan bir tören ile nişanlandılar
Prof. Dr. İrfan Yazıcıoğlu Dekanlığa Atandı
Prof. Dr. İrfan Yazıcıoğlu Dekanlığa Atandı
Çaykaralı hemşehrimiz Prof.Dr. İrfan Yazıcıoğlu Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanlığına atandı.
Uzungöl´de Mehmet Keleş Muhtar Adayı
Uzungöl´de Mehmet Keleş Muhtar Adayı
Uzungöl´ün Genç İş Adamlarından Mehmet Keleş Sosyal paylaşım sitesinde gerçekleştirdiği bir açıklama ile Uzungöl Muhtarlığı için Aday olduğunu açıkladı.
Cemal Ağırman Muhtar Adaylığını Açıkladı
Cemal Ağırman Muhtar Adaylığını Açıkladı
Cemal Ağırman, yaptığı basın açıklamasında Çaykara-Taşkıran Mahallesi´nden muhtar adayı olduğunu açıkladı.
Bilecik Valisi Hemşehrimiz Bilal Şentürk, Görevine Başladı.
Bilecik Valisi Hemşehrimiz Bilal Şentürk, Görevine Başladı.
Cumhurbaşkanı kararnamesiyle 26 Aralıkta Bilecik Valiliğine atanan Çaykaralı Bilal Şentürk göreve başladı.
Övünmek Hakkımız..
Övünmek Hakkımız..
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" ÖVÜNMEK HAKKIMIZ " adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Ne Çok Şeyi Öğretti Geçen Yıllar.!
Ne Çok Şeyi Öğretti Geçen Yıllar.!
Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Çuman´ın kaleme aldığı “NE ÇOK ŞEYİ ÖĞRETTİ GEÇEN YILLAR” adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
2018 Ve Uzungöl
2018 Ve Uzungöl
Öğretmen Hilmi Kanık´ın Kaleme Aldığı 2018 ve Uzungöl Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Uzungöl´de Teleferik Başlıyor
Uzungöl´de Teleferik Başlıyor
Karadeniz Turizminin en önemli Merkezlerinden bir tanesi olan Uzungöl Teleferiğe kavuşuyor.Senelerdir Uzungöl Sevdalılarının büyük bir özlem ile bekledikleri Teleferik Projesi artık gerçeğe dönüşüyor.
Basınımız Sera Gölü´nü Keşfetti
Basınımız Sera Gölü´nü Keşfetti
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Basınımız Sera Gölü´nü Keşfetti" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Nurhayat Arhavi´ye Sesleniyor
Nurhayat Arhavi´ye Sesleniyor
Bölgemizin Yetiştirdiği en önemli değerlerden ve de Bilim İnsanlarımızdan Nurhayat Zaim bu günlerde farklı bir heyecan ve koşuşturmanın içinde.
Uzungöl´de Dursun Karaca Muhtar Adayı
Uzungöl´de Dursun Karaca Muhtar Adayı
1972 Yılında Uzungöl´de Dünyaya gelen Dursun Karaca 2001 Yılından bu yana önce Uzungöl Belediyesinde daha sonra ise Çaykara Belediyesinde Teknik Personel olarak görev yapıyor.
Bu Şehre Yaşamaya Geldim
Bu Şehre Yaşamaya Geldim
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" BU ŞEHRE YAŞAMAYA GELDİM "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Zorluoğlu Uğurlu Geldi
Zorluoğlu Uğurlu Geldi
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" ZORLUOĞLU UĞURLU GELDİ "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Kendi Gelmeden Rüzgarı Geldi
Kendi Gelmeden Rüzgarı Geldi
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" KENDİ GELMEDEN RÜZGÂRI GELDİ "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Kimi Sevdiysek Gitti
Kimi Sevdiysek Gitti
Öğretmen Hilmi Kanık´ın Çaykara´dan ADAM Yetişir İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Asırlık Yaşayan Efsane öğretmene Büyük Vefa Örneği
Asırlık Yaşayan Efsane öğretmene Büyük Vefa Örneği
Çaykaralı Asırlık Çınar Ahmet Nurettin Gürsoy Öğretmene Büyük Vefa Örneği
Selam Olsun Siirt´in Güzel İnsanına!
Selam Olsun Siirt´in Güzel İnsanına!
Eğitimci Araştımacı-Yazar Mehmet Mutluoğlu´nun bir gezinin ardından kaleme aldığı “SELAM OLSUN SİİRT´İN GÜZEL İNSANLARINA” başlıklı yazısını okurlarımızla paylaşıyoruz.
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi