Forodigo Uzungöl´de Yaşayacak
Yaklaşık 4 senedir Çaykara İlçemizde Yürütülmekte Olan Çaykara´da Forodigo´nun Doğuşu Projesi Kapsamında Uzungöl´de Forodigo Kursu Stantının Açılış Töreni Uzungöl Şehit Mehmet Aygün Ortaokulu Bahçesinde gerçekleştirilen Tören ile açıldı.
Tarih: 27.7.2018 13:36:27/ 2183okunma / 0yorum

Yaklaşık 4 senedir Çaykara İlçemizde Yürütülmekte Olan Çaykara´da Forodigo´nun Doğuşu Projesi Kapsamında Uzungöl´de Forodigo Kursu Stantının Açılış Töreni Uzungöl Şehit Mehmet Aygün Ortaokulu Bahçesinde gerçekleştirilen Tören ile açıldı.

27 Temmuz Perşembe Günü gerçekleştirilen Açılış Törenine Çaykara Kaymakamı İhsan Ayrancı,Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok,İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Çamurali,Çaykara Halk Eğitim Merkezi Müdürü Numan Tuncer,Uzungöl Muhtarı Mustafa Tahan,Uzungöl Şehit Mehmet Aygün İmam Hatip Ortaokulu Okul Aile Birliği Başkanı Mehmet Keleş,Uzungöl Hediyelik Eşya Derneği Başkanı Mehmet Öztürk ile kalabalık bir halk topluluğu katıldı.

/resimler/2018-7/27/1342446489707.jpg

FOLKLOR EKİBİNDEN MUHTEŞEM AÇILIŞ

Çaykara´da Forodigo´nun Doğuşu Uzungöl Stantının açılış Töreni Muhteşem bir Halk Oyunları Gösterisi ile başladı.

Çaykara Halk Eğitim Merkezi tarafından gerçekleştirilen Organizasyon Kapsamında Profesyonel Folklor Öğretmeni Erhan Karadeniz tarafından hazırlanan Çaykara Şehit Ahmet Çamur Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri hazırladıkları muhteşem Halk Oyunları gösterisi ile adeta göz kamaştırdılar.

Uzungöl´ü ziyarete gelen turistlerin büyük bir ilgi gösterdikleri Halkoyunları gösterisi vatandaşlar tarafından alkışlar eşliğinde izlendi.

KAYMAKAM AYRANCI-FORODİGO BİR YAŞAM BİÇİMİ

Çaykara İlçemizde Forodigo kavramının çok büyük bir öneme sahip olduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan Çaykara Kaymakamı İhsan Ayrancı yok olmaya yüz tutmuş olan bu önemli değerin yaşatılması anlamında yoğun gayret gösteren Başta Çaykara Belediye Başkanımız Sayın Hanefi Tok olmak üzere emeği geçen herkese Çaykara İlçesi adına teşekkür etti.

/resimler/2018-7/27/1343555241134.jpg

Forodigo Kültürünün Çaykara İlçemizde sadece Bir Giysi, Sanatı olmadığını insanlarımız için bir yaşam şekli olduğunu ifade eden Çaykara Kaymakamı İhsan Ayrancı Uzungöl´de açmış oldukları Forodigo Stantı ile Çaykara Kültürümüzü tüm Dünyaya açtıklarını ve bu şekilde Çaykara isminin Tüm Dünyada Marka Değeri haline gelmesini sağülamaya çalışacaklarını sözlerine ekledi.

BAŞKAN TOK-BU KÜLTÜR ÇAYKARA İLE ÖZDEŞLEŞECEK

Foridigo Kültürünün Çaykara Halkımızın yaşam şekli ve kültürünün en önemli temel yapı taşı olduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan Çaykara Kaymakamı İhsan Ayrancı bu kültürün mutlaka geçmişten geleceğe taşınması gerektiğini bu konuda herkesin elini taşın altına sokması gerektiğini ifade etti.

/resimler/2018-7/27/1344562117441.jpg

Proje Koordinasyon Ekibi olarak Geçmişte Çaykara İlçemizde çok yaygın olan günümüzde ise unutulmaya yüz tutmuş Forodigo Kültürünü yeniden hayata geçirme çabası ile yola çıktıklarını ifade eden Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok  hem Çaykara Halk Eğitim Merkezi hem Kurs Öğretmenimiz hem de Kursiyerlerimizin yoğun çabaları neticesinde  Çaykara Kültürünü yaşatma anlamında çok önemli bir mesafe aldıklarını ifade etti.

Uzungöl´de Açtrıkları Forodigonun Doğuşu Stantımız ile Çaykara İlçemizin Forodigo Kültürünü Dünya ile buluşturmanın mutluluğunu yaşayacaklarını ifade eden Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok Uzungöl´ü ziyaret eden tüm Hemşerilerimizi bu mükemmel Stantımızı ziyaret etmeye davet etti.

YAZ SEZONU BOYUNCA AÇIK

Uzungöl Forodigonun Doğuşu Stantı Uzungöl Şehit Mehmet Aygün İmam Hatip Ortaokulu Bahçesinde Yaz Boyunca misafirlerimizin beğenisine sunulacak.

KURDELEYİ KAYMAKAM AYRANCI VE BAŞKAN TOK KESTİ

Çaykara´da Forodigonun Doğuşu Açılış Stantı Kurdelesi Çaykara Kaymakamı İhsan Ayrancı,Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok ,Uzungöl Muhtarı Mustafa Tahan ve Okul Aile Birliği Başkanı Mehmet Keleş tarafından kesildi.

Protokol Üyeleri tarafından daha sonra Kursiyer Kadınlarımız tarafından büyük bir özveri ve emek harcanarak üretilen el emeği göz nuru ürünler tek tek incelendi.

VATANDAŞLARDAN YOĞUN İLGİ

Uzungöl´ü ziyaret eden onbinlerce vatandaş Çaykara´da Forodigonun Doğuşu Stantına çok büyük bir ilgi gösterdiler.Özellikl e Stant yerine getirilen Dokuma Makineleri ile kanınlarımız tarafından dokunan ürünlere büyük ilgi gösteren misafirler gönüllerince alış veri yapmayı da ihmal etmediler.

FORODİGOYU TANIYALIM

Foresiya Çaykara İlçemizde giysiye verilen genel bir isimdir.Geçmişte ekonomik imkanları yeterli olmayan ve pazardan istediği giysiyi almakta güçlük çeken Çaykara İnsanı çözümü kendi içeri,sinde bulmuştur.

Kendi El emeği ile insanlarımız çok uzun seneler kendi kıyafetlerini kendileri dikmişlerdir.Ayaklarına giydikleri çarıklarından tutun da kazağına,çorabına,gömleğine kadar bir çok giysiyi kendi elleri ile dokumuşlar bunu hem kendi ihtiyaçları için değerlendirmişler hem de Hem Hadi Pazarında hem de Çaykara Pazarında çok uzun seneler bu ürünleri pazarlamışlardır.

Ancak üzülerek ifade etmek isteriz ki Teknolojinin baş döndüren hızlı gelişmesi Tüm Ülkemizde olduğu gibi Çaykara İlçemizde de insanlarımızı hazır giysi kullanmaya yönlendirmiş bu yüzden de Forodigo Çaykara İlçemiz için Tarih olma aşamasına gelmişti.

ÇAYKARA´DA FORODİGONUN DOĞUŞ ÖYKÜSÜ

Bundan 3.5 Sene önce Çaykara Belediye Başkanımız Sayın Hanefi Tok´un Başkanlığında Çaykara İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Çaykara Halk Eğitim Merkezinin Ortak Organizasyonu ile Forodigo Kursunun açılması kararlaştırıldı.

İlk aşamada yer temini gerçekleştirildi ve Çaykara Halk Eğitim Merkezi tarafından  Belediye Başkanımız Hanefi Tok´un katkıları ile Çeşitli Dokuma Makineleri temin edildi.

/resimler/2018-7/27/1345521180848.jpg

Sırada Kurs Öğretmenini bulmak vardı.Tekstil Öğretmenimiz Veysel Somuncu Çaykara İlçemiz için elini taşın altına sokarak İlçemiz adına gerçekten de çok önemli bir Kültür Hizmeti sundu.

Çaykara Kültürü için Gecesini gündüzüne katan Kursiyer Bayanlarımız ile birlikte  yoğun bir emek ve çalışma temposu içerisinde ÇaykaraKültürümüzü yaşatmaya çalışan Veysel Öğretmenimize tüm Çaykara Halkı adına teşekkür etmeyi bir görev kabul ediyoruz.

Ve Projenin en önemli kısmı…Kursiyer Bayanlarımız…Çaykara İlçemizin değişik Mahallelerinden gelen fedakar,cefakar Kursiyer Bayanlarımız…Hiçbir zaman kendi şahsi menfaatlerini ya da ekonomik getiri hevesinin peşinde olmayan sadece Çaykara İlçemize Kültürel anlamda hizmet sunabilmek için yoğun bir tempo içerisinde enerji harcayan emektar eller…

Evet Çaykara onlara çok şey borçlu…Bu Projenin yaşamasını sağlayan…Başta Kaymakamımıza,Belediye Başkanımıza,İlçe Milli Eğitim Müdürümüze,Halk Eğitim Merkezi Müdürümüze…Kurs Öğretmenimize ve Kursiyerlerimize…

Çaykara Sizlere çok şey borçlu…Günün birinde Forodigo´yu bir Dünya Markası haline getirebilirsek eğer o zaman sizler için büyük bir onur ve gurur ile şu başlığı atacağız…

YOK OLMAYA YÜZ TUTMUŞ BİR KÜLTÜRÜ DÜNYA MARKASI YAPTILAR…

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Forodigo Uzungöl Yaşayacak
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Nurhayat Arhavi´ye Sesleniyor
Nurhayat Arhavi´ye Sesleniyor
Bölgemizin Yetiştirdiği en önemli değerlerden ve de Bilim İnsanlarımızdan Nurhayat Zaim bu günlerde farklı bir heyecan ve koşuşturmanın içinde.
Uzungöl´de Dursun Karaca Muhtar Adayı
Uzungöl´de Dursun Karaca Muhtar Adayı
1972 Yılında Uzungöl´de Dünyaya gelen Dursun Karaca 2001 Yılından bu yana önce Uzungöl Belediyesinde daha sonra ise Çaykara Belediyesinde Teknik Personel olarak görev yapıyor.
Bu Şehre Yaşamaya Geldim
Bu Şehre Yaşamaya Geldim
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" BU ŞEHRE YAŞAMAYA GELDİM "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Zorluoğlu Uğurlu Geldi
Zorluoğlu Uğurlu Geldi
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" ZORLUOĞLU UĞURLU GELDİ "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Kendi Gelmeden Rüzgarı Geldi
Kendi Gelmeden Rüzgarı Geldi
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" KENDİ GELMEDEN RÜZGÂRI GELDİ "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Kimi Sevdiysek Gitti
Kimi Sevdiysek Gitti
Öğretmen Hilmi Kanık´ın Çaykara´dan ADAM Yetişir İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Asırlık Yaşayan Efsane öğretmene Büyük Vefa Örneği
Asırlık Yaşayan Efsane öğretmene Büyük Vefa Örneği
Çaykaralı Asırlık Çınar Ahmet Nurettin Gürsoy Öğretmene Büyük Vefa Örneği
Selam Olsun Siirt´in Güzel İnsanına!
Selam Olsun Siirt´in Güzel İnsanına!
Eğitimci Araştımacı-Yazar Mehmet Mutluoğlu´nun bir gezinin ardından kaleme aldığı “SELAM OLSUN SİİRT´İN GÜZEL İNSANLARINA” başlıklı yazısını okurlarımızla paylaşıyoruz.
RE/MAX Meydan Trabzon´da Açıldı
RE/MAX Meydan Trabzon´da Açıldı
Türk gayrimenkul sektöründe önemli bir yer teşkil eden RE/MAX Meydan Gayrimenkul Danışmanlık Ofisi Trabzon´da açıldı. Ekip arasında Uzungöl Turizmini yaşatma derneği Başkanı, Turizmci Mustafa Akyüz´de bulunuyor.
Prof. Dr. Öksüz,Türk Tarih Kurumu Bilim Kurulu Asli Üyeliğine Seçildi
Prof. Dr. Öksüz,Türk Tarih Kurumu Bilim Kurulu Asli Üyeliğine Seçildi
Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Çaykaralı hemşehrimiz Prof. Dr. Hikmet Öksüz, Türk Tarih Kurumu Bilim Kurulu asli üyeliğine seçildi.
Ravza´yı Anlamak
Ravza´yı Anlamak
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Ravza´yı Anlamak" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz.
Muhteşem Nikâh töreni
Muhteşem Nikâh töreni
Trabzon Büyükşehir Belediyesi İç Denetçisi Osman Abanoz´un kızı Hümeyra Abanoz ile Doktor Enver Turan Zorlu Grand otel de düzenlenen dillere destan nikâh töreni ile mutluluğa yelken açtılar.
İbrahim Tuncer´den CHP´li Aygün´e Tepki
İbrahim Tuncer´den CHP´li Aygün´e Tepki
CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün´ün Trabzon şehrini hedef alan açıklamalarına Araştırmacı-Yazar İbrahim Tuncer tepki gösterdi.
Genç Çiftçi Hibe Projesi Meyvelerini Veriyor
Genç Çiftçi Hibe Projesi Meyvelerini Veriyor
Çaykara İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 2016 Yılında Çaykara İlçemizde ilk dağıtımı gerçekleştirilen Hereford ve Aggus Irkı Büyükbaş Hayvanlar Yöremize tamamen uyum sağladı.
Osman Abanoz Kızını Evlendiriyor
Osman Abanoz Kızını Evlendiriyor
Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kamu iç Denetçisi Osman Abanoz´un Mimar kızı Hümeyra Abanoz, hayatını Dr.Enver Turan ile birleştiriyor.
Karaçam ve Uzungöl Karlandı
Karaçam ve Uzungöl Karlandı
Çaykara İlçemizde Yüksek yerlerdeki bazı Mahallelerimizde sezonun ilk karı bu sabah saatlerinden itibaren yağmaya başlarken İlçe Merkezinde ise yağmur devam ediyor.
Bir Sonbahar Rüzgarı Eser Durur Başımda
Bir Sonbahar Rüzgarı Eser Durur Başımda
Gazetemiz Köşe Yazarlarından Zeynep Yildirim´ın yazdığı"BİR SONBAHAR RÜZGÂRI ESER DURUR BAŞIMDA"adlı şiirini değerli okurlarımızla paylaşıyoruz.
Çaykara ve Dernekpazarı´nın Sorunları Masaya Yatırıldı
Çaykara ve Dernekpazarı´nın Sorunları Masaya Yatırıldı
Trabzon Çaykara-Dernekpazarı Kültür ve Dayanışma Derneği öncülüğünde Çaykara ve Dernekpazarı ilçelerinin sorunlarının ele alındığı toplantı gerçekleştirildi.
Uzungöl´de Ertuğrul Mine´sine Kavuştu
Uzungöl´de Ertuğrul Mine´sine Kavuştu
Uzungöl´ün en sevilen Turizmcilerinden Mustafa Karagöz´ün Oğlu Ertuğrul ile Yine Uzungöl´ün en sevilen isimlerinden Yusuf Uçan´ın Dünyalar Güzeli kızları Mine Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen dillere destan muhteşem bir düğün töreni ile hayatlarını birleştirdiler.
Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk´e Ağıt
Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk´e Ağıt
Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk´ün için Şair M.Nihat Malkoç´un yazdığı “MUHAMMET FATİH SAFİTÜRK´E AĞIT” şiirini Şehit edilişinin 2. sene-i devriyesinde paylaşıyoruz
AVM´de Yangın Paniği!
AVM´de Yangın Paniği!
Çaykaralı işadamlarının sahibi olduğu Kırklareli Lüleburgaz ilçesinde bulunan Bercadia AVM´de yangın çıktı.
Mine ve Ertuğrul Evleniyor
Mine ve Ertuğrul Evleniyor
Uzungöl Filak Mahallesinden Mine Uçan ile Uzungöl Hocalı Mahallesinden Ertuğrul Karagöz 10 Kasım 2018 Cumartesi Akşamı Uzungöl´de gerçekleştirilecek olan düğün töreni, ile dünya evine giriyorlar.
Uzungöl mü Şerah mı_
Uzungöl mü Şerah mı_
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Uzungöl mü Şerah mı?" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz.
Organ Bağışı Haftasında Bağış Çağrısı!
Organ Bağışı Haftasında Bağış Çağrısı!
3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası kapsamında Ataköy Ruh Sinir Hastalıkları Hastanesi ve Çaykara Dr. M. İlhan Durgun İlçe Hastanesi personelleri tarafından Uzungöl ve Çaykara Merkez´de stant kurarak farkındalık oluşturmaya çalıştılar.
6 Kasım Ve Çetin Bir Yazı
6 Kasım Ve Çetin Bir Yazı
Öğretmen Hilmi Kanık´ın 6 Kasım ve Çetin Bir Yazı İsimli Yaszısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Uzungöl´de Fatih Hacer´ine Kavuştu
Uzungöl´de Fatih Hacer´ine Kavuştu
Uzungöl Elmalı Mahallesinden Fatih Mutlu ile Köseli, Mahallesinden Hacer Yazıcı 4 Kasım 2018 Pazar Günü Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen dillere destan Mahşeri kalabalığın katılımı ile gerçekleştirilen düğün töreni ile bir ömür boyu birlikteliğe “EVET” dediler.
Kültürümüzü Yaşatıyorlar!
Kültürümüzü Yaşatıyorlar!
Trabzon Çaykara- Dernekpazarı Kültür ve Dayanışma Derneğinde Prof. Dr. Orhan Durgun öncülüğünde kültür faaliyetlerine devam ediyor.
SAYFA EDİTÖRÜ

Bugün
9 °C
Çarşamba
10 °C
Perşembe
9 °C
Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi