Forodigo Hayatımızı Değiştirdi!
Çaykara Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüz tarafından açılan ve yaklaşık 4 senedir Çaykara İlçemizde Giyim Kültürünü yaşatmaya çalışan Forodigo Kursumuzun insanlarımızın üzerinde bırakmış olduğu etkiden söz etmeye çalışacağız Sizlere
Tarih: 27.9.2018 12:02:37/ 2125okunma / 1yorum

Çaykara İlçemizde İnsanlarımızın hayatını değişltiren Sosyal ve Kültürel Aktiviteleri zaman zaman Çaykara Gündem farkı ile siz Sevgili Okuyucularımız ile paylaşmaya çalışıyoruz.

Bu defa Çaykara Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüz tarafından açılan ve yaklaşık 4 senedir Çaykara İlçemizde Giyim Kültürünü yaşatmaya çalışan Forodigo Kursumuzun insanlarımızın üzerinde bırakmış olduğu etkiden söz etmeye çalışacağız Sizlere…/resimler/2018-9/27/1210361717804.jpgBilindiği Gibi Forodigo Çaykara İlçemizin unutulmaya yüz tutmuş geçmiş senelerdeki giysi ve kıyafet Kültürünü yaşatabilmek için  Çaykara Halk Eğitim Merkezi tarafından bundan 4 sene önce hayata geçirilmişti.

Çaykara Belediye Başkanımız Sayın Hanefi Tok´un Destek ve Katkılarının yanı sıra Çaykara Kaymakamlığımız da Projeye vermiş oldukları Destek ve Katkılar ile POrojenin hayata geçirilmesi sağlanmıştı./resimler/2018-9/27/1211334375209.jpgÇaykara İlçemizde yaklaşık 20 bayan Forodigo Kursu ile hem kültürümüzü yaşatmaya çalışıyor hem de üretip kazanarak hem Aile Ekonomisine hem de Ülke Ekonomisine katkı sağlamaya çalışıyor.

Çaykara Öğretmenevi ASO´nun ikinci katında onlarca makine ile Dev bir atelye oluşturan Kursiyerlerimiz Öğretmen Arkadaşımız Veysel Somuncu Rehberliğinde Kış boyunca yüzlerce ürün üretiyorlar.

Kursiyerlerimiz tarafından üretilen bu ürünler Sergi ve Fuarlarda Çaykara İlçemizin yüz akı olmayı başarıyorlar./resimler/2018-9/27/1212170938517.jpgBaşta Ankara ve İstanbul olmak üzere Ülkemizin çeşitli yerlerinde düzenlenen Trabzon ve Karadeniz Organizasyonlarında Forodigo Çaykara Kültürümüzü en mükemmel bir şekilde temsil ediyor.

Kursiyerlerimiz tarafından büyük bir itina ile dokunan el emeği göz nuru Ürünlerimiz Gurbetteki Hemşerilerimizin büyük ilgisini çekiyor.

Öte yandan Yaz Mevsiminde Karade43niz Turizminin en önemli Merkezlerinden Uzungöl´de açmış oldukları Üretim Atölyesi ile Turizme de hizmet vermeye çalışıyor Forodigo Ekibi…

Uzungöl´ü Ziyaret eden Yüz binlerce Yerli ve Yabancı Turist Forodigo Stantına çok büyük bir ilgi gösteriyor yaz boyunca. Hem Stanttan Alış veriş yapıyorlar hem de Kursiyerlerimizin ürettikleri birbirinden güzel ürünlerin üretim aşamasına tanıklık ediyor Turistlerimiz.

Forodigo Kursu sade Kültürümüze Hizmet etmiyor. Aynı zamanda Kursiyer Bayanlarımızın da çok önemli tecrübeler kazanarak geleceklerine yöne vermelerini sağlıyor.

Bu Kursiyerlerimizden bir tanesinden söz etmek isteriz sizlere bu günkü yazımızda…Günay Kofoğlu…Aslen Düzce´li Günay Kofoğlu…Çaykara Belediye çalışanlarından Ali Fuat Kofoğlu´nun Eşi…

Çaykara İlçemize Gelin olarak geldikten sonra Forodigo ile tanışmış…Forodigo sayesinde yaklaşık 4 senedir bilgi ve birikimini geliştirmiş. Forodigo Sayesinde çeşitli Kurs ve Seminerlere katılmış ve de bu seminerlerin tamamını başarı ile tamamlayarak hepsinden Kurs Bitirme ya da Başarı Belgesi almaya hak kazanmış Günay Kofoğlu…

Bizler Çaykara Günde4m Farkı ile Yeni Kurs Öğretmenimiz Günay Kofoğlu ile Küçük bir Söyleşi gerçekleştirdik. İşte o Söyleşimiz…

ÇAYKARA GÜNDEM:Bizlere Çaykara İlçemiz ile tanışmanızdan söz eder misiniz?

GÜNAY KOFOĞLU:Çaykara İlçemiz hakkında hiçbir fikir sahibi değildim. İlk geldiğimde uyum sorunu yaşayabileceğimi düşünmüştüm. Ancak sağ olsunlar Çaykara Halk Eğitim Merkezimizin düzenlemiş olduğu çeşitli kurs ve Organizasyonlar sayesinde Çaykara İlçemize çok kolay uyum sağladım. Şimdi ise Çaykara İlçemizi çok seviyorum ve de burada yaşamaktan çok büyük bir keyif alıyorum.

ÇAYKARA GÜNDEM:Forodigo ilke nasıl tanıştın?

GÜNAY KOFOĞLU:Forodigo ile 2015 Senesinde tanıştım.O tarihe kadar ismini hiç duymamıştım. Ancak içine girdikçe ve de tanıdıkça Forodigo´nun ne kadar farklı bir dünya olduğunu zaman geçtikçe ve de üretimin içinde aktif olarak yer aldıkça çok daha iyi anladım.

ÇAYKARA GÜNDEM:Forodigo´nun Sana Kattığı Değerler Nelerdir?

GÜNAY KOFOĞLU:Öncelikle Çalışan ve Üreten bir insan olarak Üretim aşamasında böylesine önemli bir Üretim sektörünün içerisinde yer almak,bu ekişbin bir parçası olmak beni çok farklı bir şekilde mutlu ediyor.

Ayrıca seneler geçtikçe Forodigo Kültürünün Çaykara İlçemizdeki yeri ve önemini öğrendikçe insdan daha büyük bir şevk ve heyecan ile bu kültüre hizmet yapmak istiyor.

4 Sene boyunca Forodigo Konusunda kendimi çok fazla geliştirdiğimi ifade etmek istiyorum. Artık Tüm Makineleri en Profesyonel bir şekilde kullanabiliyorum. Üretime aktif olarak katkı sağlıyorum. Bu Beni çok mutlu ediyor.

ÇAYKARA GÜNDEM:Bundan sonraki hedeflerinden söz eder misin?

GÜNAY KOFOĞLU:Tabi ki…Forodigo Tüm Arkadaşlarım ile birlikte artık bizim yaşam şeklimiz haline geldi.

Bundan sonra da Hem Çaykara İlçemizde Forodigo Külştürünün yaşatılması hem de bu Kültürün Ülke Genelinde Temsil edilmesi noktasında şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da koşuşturmaya ve de çalışmaya devam edeceğiz.

Haber:Röportaj:Hilmi Kanık/Çaykara Gündem Gazetesi

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Forodigo Hayatımızı Değiştirdi
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
necat durmuş
6.10.2018 11:24:10
niçe başarılar devamını
Murat Şenoğlu Taşören Mahallesi Muhtar adayı
Murat Şenoğlu Taşören Mahallesi Muhtar adayı
31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerinde Çaykara Taşören Mahallesinden Murat Şenoğlu Muhtar adayı oldu.
Tekirdağ Valisi Yıldırım, Köknar Kâğıt Fabrikasını Ziyaret Etti
Tekirdağ Valisi Yıldırım, Köknar Kâğıt Fabrikasını Ziyaret Etti
Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Çaykaralı hemşerilerimizin sahibi olduğu ülkemizin en büyük Köknar Kâğıt Karton Sanayi Fabrikasını ziyaret etti.
Orman Mühendisleri Odasından Meslektaşlarına Destek Toplantısı
Orman Mühendisleri Odasından Meslektaşlarına Destek Toplantısı
Orman mühendisleri Odası Doğu Karadeniz Şubesi, 2019 Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlerde aday olacak oda üyesi meslektaşları onuruna yemek düzenledi.
EBS Uzungöl´de Buluştu
EBS Uzungöl´de Buluştu
Kısa Adı EBS olan Eğitimciler Birliği Sendikası Olağan Genel Kurul Toplantısı ve Çalıştayı Karadeniz Turizminin göz bebeği Uzungöl´de gerçekleştirildi.
Kayaoğlu Şekersu Muhtar Adayı
Kayaoğlu Şekersu Muhtar Adayı
.Çaykara İlçemizin İlçe Merkezine en uzak olan Mahallelerinden Şekersu Mahallesinde İsmail(Nuri) Kayaoğlu Muhtar Adayı olduğunu açıkladı.
Nihat Fındıkoğlu Muhtarlığa Tekrar Adayım!
Nihat Fındıkoğlu Muhtarlığa Tekrar Adayım!
İstanbul Gazıosmanpaşa-Fevzi Çakmak Mahallesinde Muhtar olan Çaykaralı hemşehrimiz Nihat Fındıkoğlu yeniden aday olduğunu açıkladı.
Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Bölgemizin Gururu Oldu
Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Bölgemizin Gururu Oldu
Türkiye´de kendi alanında 10 hastaneden biri olarak Çaykara´nın bir mahallesinde hizmet veren “Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi” yaptığı çalışmalarla bölgemizin gururu oldu.
Eski 3. Kolordu Komutanı Erdal Öztürk beraat etti
Eski 3. Kolordu Komutanı Erdal Öztürk beraat etti
15 Temmuz darbe girişiminin İstanbul´daki ana davasından dosyası ayrılan tutuksuz sanığı olan dönemin 3. Kolordu Komutanı hemşehrimiz Erdal Öztürk, üzerine atılı suçları işlemediği gerekçesiyle beraat etti
Devlet Yönetimindeki Bariz Yanlışlar
Devlet Yönetimindeki Bariz Yanlışlar
Çaykaralı Prof.Dr. Vehbi Yavuz´un kaleme aldığı “Devlet Yönetimindeki Bariz Yanlışlar” adlı makaleyi paylaşıyoruz.
Fatih İle Sümeyye İlk Adımı Attı
Fatih İle Sümeyye İlk Adımı Attı
Uzungöl´ün en sevilen isimlerinden Emekli Öğretmen Abdullah Danış´ın Polis Memuru olan Oğlu Fatih ile Uzungöl Esnaflarından Dursun Genel´in Üniversite Mezunu Dünyalar güzeli kızları Sümeyye Uzungöl´de gerçekleştirilen dillere destan bir tören ile nişanlandılar
Prof. Dr. İrfan Yazıcıoğlu Dekanlığa Atandı
Prof. Dr. İrfan Yazıcıoğlu Dekanlığa Atandı
Çaykaralı hemşehrimiz Prof.Dr. İrfan Yazıcıoğlu Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanlığına atandı.
Uzungöl´de Mehmet Keleş Muhtar Adayı
Uzungöl´de Mehmet Keleş Muhtar Adayı
Uzungöl´ün Genç İş Adamlarından Mehmet Keleş Sosyal paylaşım sitesinde gerçekleştirdiği bir açıklama ile Uzungöl Muhtarlığı için Aday olduğunu açıkladı.
Cemal Ağırman Muhtar Adaylığını Açıkladı
Cemal Ağırman Muhtar Adaylığını Açıkladı
Cemal Ağırman, yaptığı basın açıklamasında Çaykara-Taşkıran Mahallesi´nden muhtar adayı olduğunu açıkladı.
Bilecik Valisi Hemşehrimiz Bilal Şentürk, Görevine Başladı.
Bilecik Valisi Hemşehrimiz Bilal Şentürk, Görevine Başladı.
Cumhurbaşkanı kararnamesiyle 26 Aralıkta Bilecik Valiliğine atanan Çaykaralı Bilal Şentürk göreve başladı.
Övünmek Hakkımız..
Övünmek Hakkımız..
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" ÖVÜNMEK HAKKIMIZ " adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Ne Çok Şeyi Öğretti Geçen Yıllar.!
Ne Çok Şeyi Öğretti Geçen Yıllar.!
Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Çuman´ın kaleme aldığı “NE ÇOK ŞEYİ ÖĞRETTİ GEÇEN YILLAR” adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
2018 Ve Uzungöl
2018 Ve Uzungöl
Öğretmen Hilmi Kanık´ın Kaleme Aldığı 2018 ve Uzungöl Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Uzungöl´de Teleferik Başlıyor
Uzungöl´de Teleferik Başlıyor
Karadeniz Turizminin en önemli Merkezlerinden bir tanesi olan Uzungöl Teleferiğe kavuşuyor.Senelerdir Uzungöl Sevdalılarının büyük bir özlem ile bekledikleri Teleferik Projesi artık gerçeğe dönüşüyor.
Basınımız Sera Gölü´nü Keşfetti
Basınımız Sera Gölü´nü Keşfetti
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Basınımız Sera Gölü´nü Keşfetti" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Nurhayat Arhavi´ye Sesleniyor
Nurhayat Arhavi´ye Sesleniyor
Bölgemizin Yetiştirdiği en önemli değerlerden ve de Bilim İnsanlarımızdan Nurhayat Zaim bu günlerde farklı bir heyecan ve koşuşturmanın içinde.
Uzungöl´de Dursun Karaca Muhtar Adayı
Uzungöl´de Dursun Karaca Muhtar Adayı
1972 Yılında Uzungöl´de Dünyaya gelen Dursun Karaca 2001 Yılından bu yana önce Uzungöl Belediyesinde daha sonra ise Çaykara Belediyesinde Teknik Personel olarak görev yapıyor.
Bu Şehre Yaşamaya Geldim
Bu Şehre Yaşamaya Geldim
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" BU ŞEHRE YAŞAMAYA GELDİM "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Zorluoğlu Uğurlu Geldi
Zorluoğlu Uğurlu Geldi
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" ZORLUOĞLU UĞURLU GELDİ "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Kendi Gelmeden Rüzgarı Geldi
Kendi Gelmeden Rüzgarı Geldi
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" KENDİ GELMEDEN RÜZGÂRI GELDİ "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Kimi Sevdiysek Gitti
Kimi Sevdiysek Gitti
Öğretmen Hilmi Kanık´ın Çaykara´dan ADAM Yetişir İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Asırlık Yaşayan Efsane öğretmene Büyük Vefa Örneği
Asırlık Yaşayan Efsane öğretmene Büyük Vefa Örneği
Çaykaralı Asırlık Çınar Ahmet Nurettin Gürsoy Öğretmene Büyük Vefa Örneği
Selam Olsun Siirt´in Güzel İnsanına!
Selam Olsun Siirt´in Güzel İnsanına!
Eğitimci Araştımacı-Yazar Mehmet Mutluoğlu´nun bir gezinin ardından kaleme aldığı “SELAM OLSUN SİİRT´İN GÜZEL İNSANLARINA” başlıklı yazısını okurlarımızla paylaşıyoruz.
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi