Demirkapı Mahallesindeki Mezarlığın Hüzünlü öyküsü
Trabzon Büyükşehir Belediyesi iç denetçisi hemşehrimiz Osman Abanoz´un kaleme aldığı “ Demirkapı Mahallesindeki Mezarlığın Hüzünlü öyküsü” adlı makalesini paylaşıyoruz
Tarih: 8.1.2019 22:54:04/ 4399okunma / 0yorum

DEMİRKAPI AŞAĞI MAHALLE MEZARLIĞINDA YATAN ÇEŞİTLİ KAZALAR SONUCU VEFAT EDENLERDEN UNUTULMAYANLAR:

Çaykara Demirkapı Mahallesi, Çaykara´nın en eski 10 Mahallesinden biridir. Yaklaşık 50 haneden oluşan aşağı mahallenin mezarlığı mahallenin karşısında Canlo dağının alt kısmında ormana yakın bir yerdedir. Yıllar içinde bu mahallede vefat efen yüzlerce erkek-bayan genç - yaşlı ve çocuk burada defnedilmişlerdir. Demirkapılı erkekler ilkbahar veya sonbaharda gurbete gitmek zorunda idi. Çünkü Haldizen´de hayvancılık dışında geçim kaynağı yoktu. Gurbet illerinin başında Erzurum vardı.1960´lı yıllarda Erzurum´a kestane satmak için giderken kamyonun kaza yapması sonucu Boybat´ın İsmail oğlu Mustafa Yüce vefat etmişti. Cenazesi bu mezarlığa getirilerek defnedildi. 1967 yılında Sayit in İsmet Yüce de kaza sonucu ölünce burada ebediyete uğurlanmıştı Önceki yıllar da Ramus Yüce amca Derinderede taş vurması sonucu vefat etmişti.1967 yılında doğum sonrası vefat eden İzzet eşi Münevver Yüce de bu mezarlıkta yatıyor. Demirkapı´ya araç yolu yapılırken 2 elim kaza olmuştu. Biri Bayramların Hacı Ali Yüce diğeri de Dursunali oğlu Kadir idi. 20´li yaşlarda başlarına taş vurması sonucu geride acılı anne ve babalar bırakarak Allah´ın rahmetine kavuşmuşlardı. Büyükler derki "BABA ÖLÜR OĞUL DURUR ADETTİR, OĞUL ÖLÜR BABA DURUR, NE DERTTİR” diye./resimler/2019-1/8/2259025582140.jpgİnsanın doğduğu ve yaşadığı yerlerin şartları o insanların kaderinde etkili olmuştur. Berberin bile yazıhanesinde getirterek tras olduğu anlatılan bir dönem Van´da isim yapmış Hasanoğlu ihsan Yeşilyurt, Erzurum -Ağrı arasında geçirdiği trafik kazasında vefatından sonra buraya defnedildi. 1998 yılında gurbete gittiği Erzincan´dan babasının cenazesine gelirken trafik kazasında vefat eden Salihoğlu Mustafa Keleş, 1994 yılında Terme´deki ailesini ziyarette gittiğinde yoldan karşıya geçerken araç çarpması sonucu vefat eden Muzaffer eşi Güner Yüce, 1995 yılında evlerinin başındaki orman girişinde ayının saldırısı sonucu vefat efen Medet eşi Fatma Yüce,  2004 yılında Karakayalar mevkiinde ağaç vurması sonucu vefat eden Onbaşı oğlu Mustafa Keleş ve 2016 yılında 40´lı yaşlarda amansız hastalığa yakalanarak  aramızdan ayrılan Fazlı oğlu Abdurahman Yüce bu mezarlıkta yatıyor./resimler/2019-1/9/0838226166719.jpgAslında şairin dediği gibi "HER ÖLÜM ERKEN ÖLÜM" dür ama yukarıdaki isimlerin ölümü hem genç hem de acılı olmuştur. Her biri arkalarında acılı hikayeler bırakarak gitmişlerdir. 

BU MEZARLIKTA YATANLARDAN BAZI İSİMLER:Hatırlayabildiğim kadarıyla;

Battal Yüce dede ve oğulları Aziz,

Medet; Ali Yüce ve damatları Numan Keleş,

Sıra dağlar gibi orada yatıyor.

Godobo dede ve eski muhtarlardan Burhan Yıldız,

Hasan Yeşilyurt amca,

Ömer ve Şuayip Yıldız amca,

İsmail Hakkı Keleş,

Nazım oğlu Mustafa Yıdız,

Onbaşı amca olarak tanıdığımız Muhammet Keleş,

Salih Keleş, Ömer Keleş, 

Delduran´ın Mehmet Keleş; Resul Keleş,

Rüstem Yüce amcalar bu mezarlıkta yatıyor

Daha eskiye doğru gidince Kadem Turan, Karaali Keleş, sağdaki Muhammet ve Osman Yüce, ile Şükrü Yüce, Aslı Yüce../resimler/2019-1/8/2334100623355.jpgBu isimleri hatırlayınca sanki bir mahalle karşıya göç etmiş gibi. Orada yatanlarım sayısı mevcut evlerde yaşayanlardan fazla gibi.

BU MAHALLEDE DOĞUP BİR SÜRE YAŞADIKTAN SONRA BAŞKA YERLERDE DEFNEDİLENLERİ; Demirkapı aşağı mahalleden göç eden Rasim Gündoğar ailesinden vefat edenler Manisa-Akhisar ilçesinde,

Keleş, Yıldız, Günaydın Yüce ailelerinden vefat edenlerin bazıları Samsun merkez, Çarşamba, Bafra, 19 Mayıs ilçelerinde defnedilmişlerdir.

Trabzon Sülüklü, Bahçecik, Bostancı mezarlıklarında hemen hemen her aileden defin vardır.

İstanbul, Kocaeli, Balıkesir- Bandırma ´da Yüce ailesinden vefat edenler kaderin bir cilvesi bu. İnsanlar doğup büyüdüğü yerde değil, İsteyerek gitmediği fakat gitmek zorunda kaldığı gurbet ellerinde defnedilmek zorunda kalmışlardır./resimler/2019-1/8/2304113088137.jpgYazımızda konu ettiğimiz mezarlık geçen yıl çekilen "SENİ SEVEN ÖLSÜN" filmine konu olan ender mezarlıklardan biri olmuştur. Âşık Veysel´in dediği gibi " BEN GİDERSEM ADIM KALSIN. DOSTLAR BENİ HATIRLASIN" Bu yazıda amaç, yıllar içinde aramızdan ayrılan hemen hemen hepsini yüz yüze tanıdığım ve çoğunun cenazesinde de bulunabildiğim hayatları çile dolu bu insanları hatırlamak ve hatırlatmaktır./resimler/2019-1/8/2304400744937.jpgRize sokaklarında dolaşan ve adı SİNAN olan biri vardı. Vatandaşlara hitaben şöyle der ve gezerdi. "FALAN ÖLDÜ, FİLAN ÖLDÜ, BİRGÜN DERLER SİNAN ÖLDÜ, MALDA YALAN MÜLKDE YALAN, VAR SENDE BİRAZ OYALAN" İnsanoğlu arkasından konuşulan birkaç kelamdan ibarettir. Bu yazı 2 gün (6.01..2019) önce vefat eden okul arkadaşım Kadir Yüce´nin annesi Habibe  Yüce´nin karlı ve tipi estiği bir günde bu mezarlığa defnedilişinden sonra duygu yüklü bir ruh hali ile birkaç saat içinde kaleme alınmış olduğundan isimlerde ve tarihlerde eksiklikler olmuştur elbette./resimler/2019-1/8/2305301370983.jpgHabibe anne Gümüşhane´nin Torul ilçesinde doğmuş, bir süre Beşikdüzü´nde yaşamış ve evlendikten sonra son 64 yılını yukarda bir kısmının isimleri yazılı kişilerle komşuluk yaparak ruhunu teslim etmiştir. Bu kadar uzaktan gelip bu mezarlıkta yatan herhalde tek olup, o mezarlığın misafir mevtalarından biri olmuştur. Orada onunla birlikte yatan bu yazıda isimleri yazılmamış çok sayıda bayan da vardır. Hikâyesi acılarla dolu böyle toplu mezarlık Karadeniz´de azdır herhalde. Hepsine Allah´tan rahmet diliyoruz. Allah ahir ve akıbetimizi hayırlı eylesin../resimler/2019-1/8/2310266845507.jpgwww.caykaragundem.com
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
O Çirim-O Çiris-O Çirsat
O Çirim-O Çiris-O Çirsat
Hemşehrimiz Eğitimci-Araştırmacı Yazar Yılmaz Keskin´in kaleme aldığı “O ÇİRİM-O ÇİRİS-O ÇİRSAT” adlı araştırma yazısını paylaşıyoruz.
Siyer Heyecanı Başlıyor
Siyer Heyecanı Başlıyor
nadolu Gençlik Derneği (AGD) tarafından her sene Geleneksel olarak Ülke Genelinde gerçekleştirilen Siyer-i Nebi Bilgi Yarışması için heyecan başladı.
Çaykara´da Tiyatro Coşkusu
Çaykara´da Tiyatro Coşkusu
Trabzon Büyükşehir Belediyesi Sanat Tiyatrosu tarafından hazırlanan “”Sağlıklı Birey,Sağlıklı Toplum” Konulu Tiyatro oyunu Çaykara Halk Eğitim Merkezi toplantı salonunda sahneye konuldu.
Çaykara´da Kurtuluş Coşkusu
Çaykara´da Kurtuluş Coşkusu
Şirin İlçemiz Çaykara´nın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 101. Yıl Dönümü İlçemizde gerçekleştirilen çeşitli Törenler ile kutlandı.
Bursa´da Uzungöl Rüzgarı
Bursa´da Uzungöl Rüzgarı
Uzungöl Kültür ve Dayanışma Derneği Bursa Şubesi tarafından Organize edilen “Seyir Gecesi” Organizasyonu 23 Şubat 2019 Cumartesi Akşamı Bursa´da Hilal Düğün Salonunda Mahşeri bir kalabalığın katılımı ile gerçekleşti.,
Offroadçılar Tarihe Yolculuk Yaptı
Offroadçılar Tarihe Yolculuk Yaptı
Uzungöl Offroad Kamp ve Karavan Derneği (UZOFF) üyesi doğaseverler, Uzungölde Kamplı,Karlı Yolda Safari Etkinliği Yaptı.
ÇAY-DER ´den Trabzon´da Dayanışma Gecesi
ÇAY-DER ´den Trabzon´da Dayanışma Gecesi
Trabzon´da bulunan Çaykara Dernekpazarı Kültür ve Dayanışma Derneği hemşerilerine yönelik eğlenceli dayanışma gecesi düzenliyor.
‘Atatürk´ü Doğru Anlamak´ Okuyucuyla Buluştu
‘Atatürk´ü Doğru Anlamak´ Okuyucuyla Buluştu
Çaykara Yeşilalan Mahallesinden emekli Müftü Ahmet Okutan´ın yazdığı, “ATATÜRK´Ü DOĞRU ANLAMAK“ isimli kitap okuyucuyla buluştu.
Geçmişten Günümüze İz bırakan H.Enver Turan
Geçmişten Günümüze İz bırakan H.Enver Turan
Hemşehrimiz Trabzon Büyükşehir Belediyesi İç denetçisi Osman Abanoz´un kaleme aldığı ve hüzün veren bir yaşam öyküsü olan, “GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE İZ BIRAKAN H.ENVER TURAN” adlı makalesini sizlerle paylaşıyoruz.
Seyir Gecesinde Buluşalım
Seyir Gecesinde Buluşalım
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Seyir Gecesinde Buluşalım" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Erken Ocaklı´ya Vefa
Erken Ocaklı´ya Vefa
Karadeniz müziğinin “Türkü Babası”nın Yaşam Öyküsü Kitaplaşıyor
Çaykara Kültürü Kitabı Çıktı
Çaykara Kültürü Kitabı Çıktı
Çaykara´nın geçmişten günümüze yaşamı konu alan “ÇAYKARA KÜLTÜRÜ” adlı kitap okuyucusuyla buluştu.
Çaykaralı Sanatçı Gökhan Tabanoğlu İlk Klibini Çekti..
Çaykaralı Sanatçı Gökhan Tabanoğlu İlk Klibini Çekti..
Çaykaralı genç sanatçı Gökhan Tabanoğlu ilk klibi olan “Bekarların Duası” ile müzikseverlerin karşısına çıktı..
Çaykara´da Dua ve Beddualar!
Çaykara´da Dua ve Beddualar!
Çaykaralı araştırmacı-Yazar Yılmaz Keskin´in kaleme aldığı ”Çaykara´da Dua ve Beddualar” isimli makalesini yayınlıyoruz.
Uzungöl Seyir Gecesinde Buluşuyor
Uzungöl Seyir Gecesinde Buluşuyor
Uzungöl Seyir Gecesinde buluşuyor.Uzungöl Kültür ve Yardımlaşma Derneği Bursa Şubesi tarafından 23 Şubat 2019 Cumartesi Akşamı Bursa´da Seyir Gecesi Düzenleniyor.
Kocaeli´nde Trabzon Rüzgarı Esti
Kocaeli´nde Trabzon Rüzgarı Esti
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Trabzonlular Derneği´nin ortaklaşa düzenledikleri 2´nci Trabzon Tanıtım Günleri başladı.
Trabzon UNESCO´da Temsil Ediliyor
Trabzon UNESCO´da Temsil Ediliyor
Yaşayan İnsan Hazinelerimiz UNESCO´nun Birer Temsilcisi
Dertlere Derman, Sıhhiyeci Hüseyin Amca!
Dertlere Derman, Sıhhiyeci Hüseyin Amca!
Hemşehrimiz Trabzon Büyükşehir Belediyesi İç denetçisi Osman Abanoz´un kaleme aldığı ve hüzün veren bir yaşam öyküsü olan, “DERTLERE DERMEN SIHHIYECI HÜSEYİN AMCA” adlı makalesini sizlerle paylaşıyoruz.
Uzungöl Bursa Derneğinden Seyir Gecesi
Uzungöl Bursa Derneğinden Seyir Gecesi
Uzungöl Kültür Ve Yardımlaşma Derneği Bursa Şubesi tarafından 23 Şubat 2019 Cumartesi Akşamı Bursa´da “Seyir Gecesi” düzenleniyor.
Bir Devrin Yaşanmışlıkları ve "Yaşar AGA"
Bir Devrin Yaşanmışlıkları ve "Yaşar AGA"
Hemşehrimiz Trabzon Büyükşehir Belediyesi İç denetçisi Osman Abanoz´un kaleme aldığı ve hüzün veren bir yaşam öyküsü olan, “Bir Devrin Yaşanmışlıkları ve Yaşar AGA” adlı makalesini sizlerle paylaşıyoruz.
İstanbul´da Dernekpazarı Rüzgârı!
İstanbul´da Dernekpazarı Rüzgârı!
Akköse ve Ulucami Mahalleleri İstanbul´da Zenolular Derneği kurdu.
Çaykara´da Ölçülü ve Uyaklı Deyişler
Çaykara´da Ölçülü ve Uyaklı Deyişler
Hemşerimiz Eğitimci-Araştırmacı Yazar Yılmaz Keskin´in kaleme aldığı “ÇAYKARA´DA ÖLÇÜLÜ VE UYAKLI DEYİŞLER ” adlı araştırma yazısını paylaşıyoruz.
Çaykaralı Mustafa Arslan´ın Yaptığı Resimler Hayran Bıraktı
Çaykaralı Mustafa Arslan´ın Yaptığı Resimler Hayran Bıraktı
Çaykaralı Ressam Mustafa Arslan´ın ´Fırçamın Ucundan Doğa Hikâyeleri´ konulu resim sergisi Trabzon´da törenle açıldı.
Çaykara´da Galandar Geleneği
Çaykara´da Galandar Geleneği
Çaykara İlçemizde Galandar Geleneği işle İlgili Güzel Bir Yazımızı Sizlerle Paylaşıyoruz
Tarihin Süzgecinden Uzungöl 1
Tarihin Süzgecinden Uzungöl 1
Bu gün fotoğraflar eşliğinde Uzungöl´de sizleri tarihi bir yolculuğa çıkarmak istedik.Uzungöl´ün unutulmuş değerlerini sizlere anımsatmak istedik
Mustafa Arslan´ın Resim Sergisi
Mustafa Arslan´ın Resim Sergisi
Trabzon´da serbest meslek sahibi, inşaat sektörü çalışanı Çaykaralı Mustafa Arslan´ın sanat tutkusu resme dönüştü. Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Galeri salonunda ilk kişisel sergisi sanat severlerle buluşuyor.
Paçan Camiinde Mushaflar Niçin Toplatılmıştı
Paçan Camiinde Mushaflar Niçin Toplatılmıştı
Hemşehrimiz, Eğitimci-Araştırmacı-Yazar Ahmet Mutluoğlu´nun kaleme aldığı “PAÇAN CAMİİNDE MUSHAFLAR NİÇİN TOPLATILMIŞTI” adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi