Demirkapı Mahallesindeki Mezarlığın Hüzünlü öyküsü
Trabzon Büyükşehir Belediyesi iç denetçisi hemşehrimiz Osman Abanoz´un kaleme aldığı “ Demirkapı Mahallesindeki Mezarlığın Hüzünlü öyküsü” adlı makalesini paylaşıyoruz
Tarih: 8.1.2019 22:54:04/ 4000okunma / 0yorum

DEMİRKAPI AŞAĞI MAHALLE MEZARLIĞINDA YATAN ÇEŞİTLİ KAZALAR SONUCU VEFAT EDENLERDEN UNUTULMAYANLAR:

Çaykara Demirkapı Mahallesi, Çaykara´nın en eski 10 Mahallesinden biridir. Yaklaşık 50 haneden oluşan aşağı mahallenin mezarlığı mahallenin karşısında Canlo dağının alt kısmında ormana yakın bir yerdedir. Yıllar içinde bu mahallede vefat efen yüzlerce erkek-bayan genç - yaşlı ve çocuk burada defnedilmişlerdir. Demirkapılı erkekler ilkbahar veya sonbaharda gurbete gitmek zorunda idi. Çünkü Haldizen´de hayvancılık dışında geçim kaynağı yoktu. Gurbet illerinin başında Erzurum vardı.1960´lı yıllarda Erzurum´a kestane satmak için giderken kamyonun kaza yapması sonucu Boybat´ın İsmail oğlu Mustafa Yüce vefat etmişti. Cenazesi bu mezarlığa getirilerek defnedildi. 1967 yılında Sayit in İsmet Yüce de kaza sonucu ölünce burada ebediyete uğurlanmıştı Önceki yıllar da Ramus Yüce amca Derinderede taş vurması sonucu vefat etmişti.1967 yılında doğum sonrası vefat eden İzzet eşi Münevver Yüce de bu mezarlıkta yatıyor. Demirkapı´ya araç yolu yapılırken 2 elim kaza olmuştu. Biri Bayramların Hacı Ali Yüce diğeri de Dursunali oğlu Kadir idi. 20´li yaşlarda başlarına taş vurması sonucu geride acılı anne ve babalar bırakarak Allah´ın rahmetine kavuşmuşlardı. Büyükler derki "BABA ÖLÜR OĞUL DURUR ADETTİR, OĞUL ÖLÜR BABA DURUR, NE DERTTİR” diye./resimler/2019-1/8/2259025582140.jpgİnsanın doğduğu ve yaşadığı yerlerin şartları o insanların kaderinde etkili olmuştur. Berberin bile yazıhanesinde getirterek tras olduğu anlatılan bir dönem Van´da isim yapmış Hasanoğlu ihsan Yeşilyurt, Erzurum -Ağrı arasında geçirdiği trafik kazasında vefatından sonra buraya defnedildi. 1998 yılında gurbete gittiği Erzincan´dan babasının cenazesine gelirken trafik kazasında vefat eden Salihoğlu Mustafa Keleş, 1994 yılında Terme´deki ailesini ziyarette gittiğinde yoldan karşıya geçerken araç çarpması sonucu vefat eden Muzaffer eşi Güner Yüce, 1995 yılında evlerinin başındaki orman girişinde ayının saldırısı sonucu vefat efen Medet eşi Fatma Yüce,  2004 yılında Karakayalar mevkiinde ağaç vurması sonucu vefat eden Onbaşı oğlu Mustafa Keleş ve 2016 yılında 40´lı yaşlarda amansız hastalığa yakalanarak  aramızdan ayrılan Fazlı oğlu Abdurahman Yüce bu mezarlıkta yatıyor./resimler/2019-1/9/0838226166719.jpgAslında şairin dediği gibi "HER ÖLÜM ERKEN ÖLÜM" dür ama yukarıdaki isimlerin ölümü hem genç hem de acılı olmuştur. Her biri arkalarında acılı hikayeler bırakarak gitmişlerdir. 

BU MEZARLIKTA YATANLARDAN BAZI İSİMLER:Hatırlayabildiğim kadarıyla;

Battal Yüce dede ve oğulları Aziz,

Medet; Ali Yüce ve damatları Numan Keleş,

Sıra dağlar gibi orada yatıyor.

Godobo dede ve eski muhtarlardan Burhan Yıldız,

Hasan Yeşilyurt amca,

Ömer ve Şuayip Yıldız amca,

İsmail Hakkı Keleş,

Nazım oğlu Mustafa Yıdız,

Onbaşı amca olarak tanıdığımız Muhammet Keleş,

Salih Keleş, Ömer Keleş, 

Delduran´ın Mehmet Keleş; Resul Keleş,

Rüstem Yüce amcalar bu mezarlıkta yatıyor

Daha eskiye doğru gidince Kadem Turan, Karaali Keleş, sağdaki Muhammet ve Osman Yüce, ile Şükrü Yüce, Aslı Yüce../resimler/2019-1/8/2334100623355.jpgBu isimleri hatırlayınca sanki bir mahalle karşıya göç etmiş gibi. Orada yatanlarım sayısı mevcut evlerde yaşayanlardan fazla gibi.

BU MAHALLEDE DOĞUP BİR SÜRE YAŞADIKTAN SONRA BAŞKA YERLERDE DEFNEDİLENLERİ; Demirkapı aşağı mahalleden göç eden Rasim Gündoğar ailesinden vefat edenler Manisa-Akhisar ilçesinde,

Keleş, Yıldız, Günaydın Yüce ailelerinden vefat edenlerin bazıları Samsun merkez, Çarşamba, Bafra, 19 Mayıs ilçelerinde defnedilmişlerdir.

Trabzon Sülüklü, Bahçecik, Bostancı mezarlıklarında hemen hemen her aileden defin vardır.

İstanbul, Kocaeli, Balıkesir- Bandırma ´da Yüce ailesinden vefat edenler kaderin bir cilvesi bu. İnsanlar doğup büyüdüğü yerde değil, İsteyerek gitmediği fakat gitmek zorunda kaldığı gurbet ellerinde defnedilmek zorunda kalmışlardır./resimler/2019-1/8/2304113088137.jpgYazımızda konu ettiğimiz mezarlık geçen yıl çekilen "SENİ SEVEN ÖLSÜN" filmine konu olan ender mezarlıklardan biri olmuştur. Âşık Veysel´in dediği gibi " BEN GİDERSEM ADIM KALSIN. DOSTLAR BENİ HATIRLASIN" Bu yazıda amaç, yıllar içinde aramızdan ayrılan hemen hemen hepsini yüz yüze tanıdığım ve çoğunun cenazesinde de bulunabildiğim hayatları çile dolu bu insanları hatırlamak ve hatırlatmaktır./resimler/2019-1/8/2304400744937.jpgRize sokaklarında dolaşan ve adı SİNAN olan biri vardı. Vatandaşlara hitaben şöyle der ve gezerdi. "FALAN ÖLDÜ, FİLAN ÖLDÜ, BİRGÜN DERLER SİNAN ÖLDÜ, MALDA YALAN MÜLKDE YALAN, VAR SENDE BİRAZ OYALAN" İnsanoğlu arkasından konuşulan birkaç kelamdan ibarettir. Bu yazı 2 gün (6.01..2019) önce vefat eden okul arkadaşım Kadir Yüce´nin annesi Habibe  Yüce´nin karlı ve tipi estiği bir günde bu mezarlığa defnedilişinden sonra duygu yüklü bir ruh hali ile birkaç saat içinde kaleme alınmış olduğundan isimlerde ve tarihlerde eksiklikler olmuştur elbette./resimler/2019-1/8/2305301370983.jpgHabibe anne Gümüşhane´nin Torul ilçesinde doğmuş, bir süre Beşikdüzü´nde yaşamış ve evlendikten sonra son 64 yılını yukarda bir kısmının isimleri yazılı kişilerle komşuluk yaparak ruhunu teslim etmiştir. Bu kadar uzaktan gelip bu mezarlıkta yatan herhalde tek olup, o mezarlığın misafir mevtalarından biri olmuştur. Orada onunla birlikte yatan bu yazıda isimleri yazılmamış çok sayıda bayan da vardır. Hikâyesi acılarla dolu böyle toplu mezarlık Karadeniz´de azdır herhalde. Hepsine Allah´tan rahmet diliyoruz. Allah ahir ve akıbetimizi hayırlı eylesin../resimler/2019-1/8/2310266845507.jpgwww.caykaragundem.com
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Çaykara´da Galandar Geleneği
Çaykara´da Galandar Geleneği
Çaykara İlçemizde Galandar Geleneği işle İlgili Güzel Bir Yazımızı Sizlerle Paylaşıyoruz
Tarihin Süzgecinden Uzungöl 1
Tarihin Süzgecinden Uzungöl 1
Bu gün fotoğraflar eşliğinde Uzungöl´de sizleri tarihi bir yolculuğa çıkarmak istedik.Uzungöl´ün unutulmuş değerlerini sizlere anımsatmak istedik
Mustafa Arslan´ın Resim Sergisi
Mustafa Arslan´ın Resim Sergisi
Trabzon´da serbest meslek sahibi, inşaat sektörü çalışanı Çaykaralı Mustafa Arslan´ın sanat tutkusu resme dönüştü. Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Galeri salonunda ilk kişisel sergisi sanat severlerle buluşuyor.
Paçan Camiinde Mushaflar Niçin Toplatılmıştı
Paçan Camiinde Mushaflar Niçin Toplatılmıştı
Hemşehrimiz, Eğitimci-Araştırmacı-Yazar Ahmet Mutluoğlu´nun kaleme aldığı “PAÇAN CAMİİNDE MUSHAFLAR NİÇİN TOPLATILMIŞTI” adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Çaykara´da Karamanoğlu Türklerinden Kalıt Kalanlar
Çaykara´da Karamanoğlu Türklerinden Kalıt Kalanlar
Hemşehrimiz Eğitimci-Araştırmacı Yazar Yılmaz Keskin´in kaleme aldığı “ÇAYKARA´DA KARAMANOĞLU TÜRKLERİNDEN KALIT KALANLAR” adlı araştırma yazısını paylaşıyoruz.
Bir Yaprak..!
Bir Yaprak..!
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" BİR YAPRAK "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Çaykara ve Ötesinden Portreler Kitabı Çıktı
Çaykara ve Ötesinden Portreler Kitabı Çıktı
Çaykara´nın yetiştirdiği birçok önemli şahsiyetlerin hayat hikâyelerinin konu olduğu “ÇAYKARA VE ÖTESİNDEN PORTRELER” adlı kitap okuyucusuyla buluştu.
Çaykara Adına Yazılan Kitaplar Dünyanın en Saygın Kütüphanesinde
Çaykara Adına Yazılan Kitaplar Dünyanın en Saygın Kütüphanesinde
Çaykaralı hemşehrimiz İbrahim Tuncer öncülüğünde bölgemiz adına yazılan ve piyasaya çıkan kitaplar Dünyanın en Saygın Kütüphanesinde yerini aldı
Çaykarada Kıpçak (Kuman) Türklerinden Kalıt kalanlar
Çaykarada Kıpçak (Kuman) Türklerinden Kalıt kalanlar
Hemşehrimiz Eğitimci-Araştırmacı Yazar Yılmaz Keskin´in kaleme aldığı “ÇAYKARA´DA KIPÇAK(KUMAN) TÜRKLERİNDEN KALIT KALANLAR” adlı araştırma yazısını paylaşıyoruz.
Fehmi Aygün Yazdı: RUMLAR-2
Fehmi Aygün Yazdı: RUMLAR-2
Çaykaralı Hemşehrimiz araştırmacı Yazar Fehmi Aygün´ün kaleme aldığı "RUMLAR-2”adlı araştırma yazısını paylaşıyoruz.
Fehmi Aygün Yazdı: RUMLAR-1
Fehmi Aygün Yazdı: RUMLAR-1
Çaykaralı Hemşehrimiz araştırmacı Yazar Fehmi Aygün´ün kaleme aldığı "RUMLAR-1”adlı araştırma yazısını paylaşıyoruz.
Çaykaralı Prof.Dr. Necmi Kurt´un Büyük Başarısı
Çaykaralı Prof.Dr. Necmi Kurt´un Büyük Başarısı
Trabzon Sivil Toplum Kuruluşları Akademisi (TAKADEMİ) hemşehrimiz Prof.Dr.Necmi Kurt başkanlığında 2019 Ocak ayında resmi olarak kuruluyor.
“Hem de Çaykaralı” Sözü ve Mikro Milliyetçilik
“Hem de Çaykaralı” Sözü ve Mikro Milliyetçilik
Eğitimci Araştırmacı-Yazar Mehmet Mutluoğlu´nun kaleme aldığı “SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN “HEM DE ÇAYKARALI” SÖZÜ VE MİKRO MİLLİYETÇİLİK” başlıklı yazısını okurlarımızla paylaşıyoruz.
Okuma Yarışmasında Dereceye Girdiler
Okuma Yarışmasında Dereceye Girdiler
Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Kitap Okuma Yarışmasının sonuçları açıklandı. Çaykara´dan 3 öğrenci dereceye girerek ödüllendirildi.
Çaykara´ya İki Gümüş Bir De Bronz Madalya
Çaykara´ya İki Gümüş Bir De Bronz Madalya
Akademik anlamda elde ettiği başarıları Sosyal ,Kültürel ve Sportif alanlarda da taçlandırarak Trabzon İlimizde Eğitimde zirvede yer alan Çaykara İlçemizde bir başarı Destanı daha İlçemiz Zeki Bilge İlkokulu tarafından yazıldı.
Geldi Yine Bir Seçim Troller İndi Sahaya
Geldi Yine Bir Seçim Troller İndi Sahaya
Gazetemiz Köşe Yazarlarından Zeynep Yildirim´ın yazdığı" GELDİ YİNE BİR SEÇİM TROLLER İNDİ SAHAYA "adlı şiirini değerli okurlarımızla paylaşıyoruz.
Gezen Sinema Çaykara´da
Gezen Sinema Çaykara´da
2018 Yılında Kültür ve Turizm Bakanlığımızın katkıları ile Öğrencilerimiz ile buluşturulan Gezen Sinema Ekibi 20 Kasım 2018 Salı Günü Çaykara İlçemizde Öğrencilerimiz ile buluştu.
İki Anne Bir Oğul
İki Anne Bir Oğul
Hemşerimiz Eğitimci-Araştırmacı Yazar Yılmaz Keskin´in kaleme aldığı “ İKİ ANNE BİR OĞUL” başlıklı yazısını okurlarımızla paylaşıyoruz
Çaykara Kuşak Horon Ekibi Büyüledi!
Çaykara Kuşak Horon Ekibi Büyüledi!
Trabzon Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen 3´ncü uluslararası müzik ve dans araştırmaları sempozyumunda Çaykara Folklor Rüzgârı esti.
İnani Öğrenciler İle Buluştu
İnani Öğrenciler İle Buluştu
Uzungöl´ün Önemli Turizmcilerinden aynı zamanda Fotoğraf Sanatçısı ve Şair Mehmet İnan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün Organizasyonu ile Şiir Dinletisi ve Sohbet Etkinliğinde öğrenciler ile bir araya geldi.
İnani´den Güzel Bir Şiir
İnani´den Güzel Bir Şiir
Uzungöl´lü Genç Turizmci,İş adamı ve Fotoğraf Sanatçısı aynı zamanda Şair Mehmet İnan bu defa farklı bir şiiri ile karşımıza çıkıyor.
Nerede O Eski Forodigocular!
Nerede O Eski Forodigocular!
Çaykara Halk Eğitim Merkezi Müdürü Numan Tuncer´in 80 Yaşındaki Annesi Ayşe Tuncer ile Çaykara İlçemizde Son 100 Senenin Forodigo Öyküsünü Konuştuk
Trabzon Günleri´nde Bakan Soylu´ya Büyük İlgi
Trabzon Günleri´nde Bakan Soylu´ya Büyük İlgi
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 10. Trabzon Günleri etkinliğine katılarak, vatandaşlardan büyük ilgi gördü.
İstanbul Yenikapı´da Trabzon Rüzgârı esti!
İstanbul Yenikapı´da Trabzon Rüzgârı esti!
Trabzon´un fethinin 557. yıldönümü kutlamaları ve Trabzon tanıtım günleri etkinliklerinde Çaykara ve Dernekpazarı stantları büyük ilgi gördü.
20 Eylül´de İstanbul´da Trabzon Rüzgarı Esecek
20 Eylül´de İstanbul´da Trabzon Rüzgarı Esecek
Genel Başkanlığını Çaykaralı hemşerimiz işadamı İsmail Şadıroğlu´nun yaptığı Trabzon Dernekleri Federasyonu tarafından İstanbul Yenikapı´da düzenlenecek olan Trabzon 10.Tanıtım günleri için hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor.
Kübra İle Ali İhsan´ın Mutluluk Öyküsü
Kübra İle Ali İhsan´ın Mutluluk Öyküsü
Uzungöl Merkez Büyükköy Mahallesinden Ali İhsa Şahin ile Kübra Şahin Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen muhteşem bir düğün töreni ile Bir Ömür Boyu Birlikteliğe EVET dediler.
Çaykara´da Lakapların Anlattıkları
Çaykara´da Lakapların Anlattıkları
Hemşehrimiz Eğitimci-Araştırmacı Yazar Yılmaz Keskin´in kaleme aldığı “ÇAYKARA´DA LAKAPLARIN ANLATTIKLARI” adlı araştırma yazısını paylaşıyoruz
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi